Wiadomości

Dzielnicowi sprawdzają osoby objęte kwarantanną

Data publikacji 01.04.2021

Każdego dnia sopoccy dzielnicowi sprawdzają, czy mieszkańcy Sopotu, którzy są objęci kwarantanną domową, stosują się do zaleceń i decyzji służb sanitarnych. Aktualnie jest to ponad 500 osób. Funkcjonariusze nawiązują z nimi kontakt za pomocą telefonu lub przez domofon. Kontrolowane osoby wychodzą np. na balkon lub wyglądają przez okno po to, by funkcjonariusze mogli potwierdzić stosowanie się do kwarantanny. Policjanci pytają ich także o stan zdrowia oraz czy potrzebują pomocy.

Policjant pierwszego kontaktu - tak przyjęło się mówić o dzielnicowym, który jest najważniejszym ogniwem łączącym Policję ze społeczeństwem. Dzielnicowi to policjanci, których głównym zadaniem jest dbanie o poprawę bezpieczeństwa mieszkańców w swoim rejonie służbowym. Każdy może się do nich zwrócić o pomoc i poradę prawną oraz przekazać informacje dotyczące bezpieczeństwa. W okresie walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa sopoccy dzielnicowi każdego dnia kontrolują osoby objęte kwarantanną domową pod kątem stosowania się do zaleceń i decyzji służb sanitarnych. Aktualnie w Sopocie jest to ponad 500 osób objętych kwarantanną domową. W działaniach kontrolnych dzielnicowych wspierają także funkcjonariusze z innych wydziałów sopockiej komendy. 

Dzielnicowi nawiązują kontakt z osobami objętymi kwarantanną wykorzystując dostępne urządzenia telekomunikacyjne lub przez domofon. Kontrolowane osoby wychodzą np. na balkon lub wyglądają przez okno po to, by funkcjonariusze mogli potwierdzić stosowanie się do kwarantanny. Dzielnicowi podczas rozmowy pytają także o stan zdrowia oraz czy potrzebują pomocy. Gdy stwierdzają nieprawidłowości podczas kontroli, natychmiast reagują. 

Apelujemy o odpowiedzialność i przestrzeganie wprowadzonych ograniczeń. Apelujemy również o współpracę i realizowanie poleceń służb. W tym trudnym dla wszystkich momencie ważne jest, aby stosować się do poleceń wszystkich funkcjonariuszy! Osoby objęte kwarantanną powinny, nawet nie z przymusu prawnego, ale społecznego obowiązku dbania o innych współobywateli, poddać się rygorom izolacji. Jeśli jesteśmy objęci kwarantanną, to mamy obowiązek być w miejscu kwarantanny! 
Wobec osób, które nie stosują się do postanowień decyzji o kwarantannie, zostaną wyciągnięte surowe konsekwencje. O takich ujawnianych przypadkach policjanci informują służby sanitarne, które mogą nałożyć karę w wysokości nawet 30 tys. zł. Wobec takich nieodpowiedzialnych osób policjanci będą prowadzić również czynności wyjaśniające w związku z wykroczeniem z art. 116 kw. 

Tylko nasze odpowiedzialne zachowania, jak chociażby zasłanianie ust i nosa maseczką, zachowywanie dystansu społecznego czy dezynfekcja przybliżają nas do pokonania pandemii i powrotu do normalności.

  • Umundurowana policjantka trzyma w ręku telefon i macha dłonią. Za nią w tle widoczne okna balkonowe budynku wielorodzinnego
  • Umundurowana policjantka trzyma w ręku telefon i patrzy się w stronę okien budynku
Powrót na górę strony