Wiadomości

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa skutecznym narzędziem do poprawy bezpieczeństwa

Data publikacji 30.03.2021

Każdego dnia mieszkańcy Sopotu mają możliwość korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. To narzędzie, które internauci wykorzystują do określania problemów związanych z sytuacjami drogowymi i porządkowymi. Najczęściej zgłaszane sygnały w 2021 roku dotyczą nieprawidłowego parkowania. Każde zgłoszenie funkcjonariusze sprawdzają kilkukrotnie, a w razie potwierdzenia obejmują rejon nadzorem.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa cieszy się zainteresowaniem mieszkańców Sopotu. W 2020 roku policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Sopocie odnotowali łącznie 300 sygnałów, które na mapę naniosły osoby chcące mieć bezpośredni wpływ na poprawę bezpieczeństwa w okolicy swojego miejsca zamieszkania. Od początku 2021 roku otrzymaliśmy już blisko 50 takich sygnałów. Weryfikując otrzymane w 2020 roku zgłoszenia policjanci potwierdzili 115 zagrożeń, co stanowiło blisko 40% wszystkich zgłoszeń. Mimo, że większość zdarzeń ma charakter incydentalny, to jednak weryfikacja tych zagrożeń zmniejsza eskalację wielu negatywnych zjawisk, bądź nie dopuszcza do ich powstawania.

Od początku 2021 roku użytkownicy mapy zagrożeń najczęściej zwracają uwagę na kwestię nieprawidłowego parkowania – w sumie to ponad 40 zgłoszeń naniesionych zwłaszcza w rejonie Górnego Sopotu, osiedla Wyścigi oraz na ul. Armii Krajowej. Każde takie zgłoszenie jest kilkukrotnie sprawdzane przez policjantów ruchu drogowego, a w razie potwierdzenia dany rejon jest objęty szczególnym nadzorem przez funkcjonariuszy. Weryfikując zgłoszenia w rejonie osiedla Wyścigi policjanci zauważyli też, że mieszkańcy zgłaszają nam źle zaparkowane pojazdy na terenie prywatnym – poza drogą publiczną. Być może dlatego, że skoro jest to blisko ulicy, to jest to zabronione. W 2021 roku otrzymaliśmy również kilka sygnałów dotyczących osób bezdomnych wymagających pomocy oraz żebrzących. Podczas codziennej służby policjanci odwiedzają te miejsca i sprawdzają, czy osoby nie potrzebują pomocy służb. Ponadto informują ich o placówkach pomocowych i przekazują informacje pracownikom Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Policyjne działania potwierdzają, że coraz więcej osób w sposób odpowiedzialny wykorzystuje narzędzie, jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. W kilku prostych krokach można powiadomić służby o sytuacjach, które wpływają na komfort życia każdego z nas. Wybór kategorii, miejsca występowania zagrożenia, krótki opis daje funkcjonariuszom pełny obraz opisywanych zdarzeń. Zgłaszający często wykorzystują także możliwość przesłania zdjęcia.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa wpisała się już na stałe jako forma kontaktu mieszkańców z policjantami. Pamiętajmy jednak, że jest to jedno z narzędzi do komunikowania się z policjantami. Podstawową formą nadal pozostaje numer alarmowy 112, bowiem krajowa mapa nie służy do informowania o sytuacjach, które wymagają natychmiastowej interwencji.

Powrót na górę strony