Wiadomości

Znalazł kartę i płacił nią zbliżeniowo

Data publikacji 25.03.2021

Sopoccy policjanci zatrzymali sprawcę, który znalazł kartę płatniczą należącą do 23-latka i płacił nią zbliżeniowo w sklepach. Za popełnione przestępstwa kradzieży z włamaniem 36-letni sopocianin usłyszał sześć zarzutów. Sprawca przyznał się i w rozmowie tłumaczył, że płacił kartą głównie za papierosy i piwo. Konsekwencje w przypadku zgubienia lub kradzieży karty mogą być dotkliwe, dlatego policjanci radzą, co zrobić w takiej sytuacji.

Dwa tygodnie temu do sopockich policjantów zgłosił się 23-letni mężczyzna i powiadomił, że kilka dni wcześniej utracił kartę płatniczą, która musiała mu wypaść z kieszeni spodni i ktoś za jej pomocą dokonał sześciu nieautoryzowanych płatności zbliżeniowych w sklepach na terenie kurortu. Funkcjonariusze przyjęli zawiadomienie od pokrzywdzonego, wszczęli dochodzenie w sprawie przestępstwa kradzieży z włamaniem i rozpoczęli poszukiwania sprawcy. 

Analizując zdobyte informacje sopoccy policjanci ustalili, że sprawcą tych czynów jest 36-letni mieszkaniec Sopotu i w miniony wtorek funkcjonariusze z referatu patrolowo-informacyjnego zatrzymali go na jednej z ulic miasta. W rozmowie 36-latek przyznał się do tych przestępstw i tłumaczył, że kupował głównie papierosy oraz alkohol w postaci piwa. Wczoraj na podstawie zebranych dowodów policjanci przedstawili mu sześć zarzutów dotyczących płatności zbliżeniowych.  

Funkcjonariusze przypominają, że płatność zbliżeniowa cudzą kartą to przestępstwo kradzieży z włamaniem. Sprawca pokonując zabezpieczenie elektroniczne chroniące środki płatnicze włamuje się do systemu elektronicznego i kradnie pieniądze stanowiące płatność. Za kradzież z włamaniem grozi do nawet 10 lat pozbawienia wolności.

Aby uniknąć podobnych sytuacji sopoccy policjanci apelują o ostrożność i rozwagę

  • W przypadku utraty karty z funkcją płatności zbliżeniowych należy ją jak najszybciej zablokować. Karty płatnicze można zastrzec w oddziale banku lub telefonując na infolinię banku.  Można ją także zablokować przez aplikację mobilną (jeśli bank oferuje taką usługę) albo dzwoniąc pod ogólnopolski numer powołany z inicjatywy Związku Banków Polskich (+ 48) 828 828 828.
  • Sprawdź stan swojego konta i gdy okaże się, że ktoś dokonał przy jej użyciu transakcji, zgłoś to na Policję.
  • Składając zawiadomienie, poinformuj koniecznie, czy sprawca wszedł także w posiadanie kodu PIN.
  • Wnętrze budynku. Umundurowany policjant prowadzi zatrzymanego mężczyznę, który ma założone kajdanki na ręce trzymane z tyłu.
Powrót na górę strony