Policjanci cały czas przypominają o informowaniu służb o osobach zagrożonych wychłodzeniem
Sopoccy policjanci przypominają, że zima to trudny czas dla osób nietrzeźwych, bezdomnych, samotnych i schorowanych narażonych na wychłodzenie organizmu. W weekend około godz. 3.00 nad ranem funkcjonariusze interweniowali wobec mężczyzny leżącego na chodniku, który z powodu upojenia alkoholowego nie był w stanie samodzielnie wstać i iść. Mężczyzna trafił do pogotowia socjalnego celem wytrzeźwienia, a policjanci apelują o informowanie służb o osobach wymagających pomocy. Pamiętajmy, jeden nasz telefon może uratować czyjeś życie.
Za oknami zima i niskie temperatury powietrza, dlatego sopoccy policjanci podczas codziennej służby zwracają szczególną uwagę na osoby zagrożone wychłodzeniem organizmu. Funkcjonariusze kontrolują miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować osoby bezdomne i oferują pomoc każdemu, kto jej potrzebuje - odnajdując takie osoby zawsze proponujemy przewiezienie ich do ośrodków, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i przespać się w normalnych warunkach. Zimową porą na wychłodzenie organizmu są także narażone osoby starsze, schorowane i samotne, które z różnych przyczyn nie mogą poradzić sobie z codziennymi czynnościami.
W weekend, 6 lutego, około godz. 3.00 nad ranem policjanci z referatu patrolowo-interwencyjnego podczas przejazdu Aleją Niepodległości w Sopocie zauważyli leżącego na chodniku mężczyznę. Funkcjonariusze natychmiast podjęli interwencję. Mężczyzna z powodu upojenia alkoholowego nie był w stanie samodzielnie wstać i iść, dlatego policjanci opiekuńczo przewieźli go do pogotowia socjalnego celem wytrzeźwienia.
Przypominamy, jednym z najczęstszych, a zarazem najbardziej mylnych mitów jest ten, że na rozgrzewkę najlepszy jest alkohol. To nieprawda. Faktycznie przez chwilę osoba spożywająca alkohol czuje ciepło, ale za chwilę jej organizm jest jeszcze bardziej narażony na wyziębienie. Dużym niebezpieczeństwem jest wychodzenie na zewnątrz będąc pod wpływem alkoholu. Wystarczy chwila nieuwagi, śliska, nierówna nawierzchnia i można się potknąć, wywrócić i nie mieć siły się podnieść. Wtedy o tragedię nietrudno.
Nie przechodźmy obojętnie obok osób po alkoholu podczas silnych mrozów. Pamiętajmy, że wymagają one od nas szczególnej pomocy – człowiek nietrzeźwy zdecydowanie szybciej traci ciepło. Nie wstydźmy się też sprawdzić, czy żyjący samotnie obok nas starszy sąsiad albo sąsiadka nie potrzebują pomocy. Widząc osobę zagrożoną wychłodzeniem informujmy służby dzwoniąc na numer alarmowy 112. Informacje można też przekazać dyżurnemu sopockiej komendy dzwoniąc na numer 47 74 26222.