Sopoccy policjanci podsumowali działanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa w 2020 roku
Sopoccy policjanci podsumowali kolejny rok działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Funkcjonariusze sprawdzili, jakie zagrożenia najczęściej zaznaczali mieszkańcy i goście odwiedzający Sopot, podliczyli je i zweryfikowali pod kątem najczęściej występujących zagrożeń. W 2020 roku blisko 40% sygnałów naniesionych na mapę policjanci potwierdzili.
W 2020 roku sopoccy policjanci odnotowali na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa łącznie 300 sygnałów, które naniosły osoby chcące mieć bezpośredni wpływ na poprawę bezpieczeństwa w okolicy swojego miejsca zamieszkania. W porównaniu do roku 2019 liczba zgłoszeń zmalała o 32 sygnały. Akty wandalizmu, dzikie wysypiska śmieci, przekraczanie dozwolonej prędkości, nielegalne rajdy samochodowe, nieprawidłowe parkowanie, używanie środków odurzających czy spożywanie alkoholu w miejscu zabronionym to tylko niektóre z 24 kategorii, jakie można zgłaszać policjantom za pośrednictwem KMZB.
W minionym roku policjanci odnotowali najwięcej zgłoszeń w zakresie nieprawidłowego parkowania (214), przekraczania dozwolonej prędkości (15) i spożywania alkoholu w miejscu zabronionym (13). Stanowiły one 80 % wszystkich sygnałów społecznych. W większości naniesione na mapę sygnały dotyczyły tych samych miejsc, co było dodatkowym sygnałem dla stróżów prawa, a zarazem potwierdzeniem na to, że dany rejon może być zagrożony. Część ze wskazanych przez internautów zagrożeń była również zbieżna z informacjami uzyskanymi przez policjantów w trakcie różnego rodzaju spotkań i rozmów z mieszkańcami.
Weryfikując otrzymane w 2020 roku zgłoszenia policjanci potwierdzili 115 zagrożeń, co stanowiło blisko 40% wszystkich zgłoszeń. Mimo że większość zdarzeń ma charakter incydentalny, to jednak weryfikacja tych zagrożeń zmniejsza eskalację wielu negatywnych zjawisk, bądź nie dopuszcza do ich powstawania.
Analizując najczęściej nanoszone przez internautów sygnały związane z nieprawidłowym parkowaniem zauważono, że zostały one zaznaczone zwłaszcza w rejonie Dolnego Sopotu, Brodwina i ul. Armii Krajowej. Funkcjonariusze sprawdzili wszystkie zagrożenia, potwierdzili 85 z nich i wskazane miejsca objęli nadzorem. Wobec sprawców wykroczeń stosowano mandaty, pouczenia lub wnioski o ukaranie do sądu. Policjanci zauważyli też, że część naniesionych zgłoszeń dotyczyła parkowania pojazdów poza drogą publiczną, na terenie prywatnym, być może dlatego, że skoro jest to niedaleko ulicy, to jest to zabronione. Kwestie nieprawidłowego parkowania funkcjonariusze omawiali na bieżąco również na komisjach bezpieczeństwa ruchu drogowego. Ponadto rozmawiali oni z przedstawicielami spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, na terenie których zostały naniesione sygnały.
W miejscach, gdzie naniesione zostały zgłoszenia przekraczania prędkości, a także w innych miejscach na terenie miasta funkcjonariusze drogówki prowadzili częste kontrole prędkości. W 2020 roku ujawnili oni 4329 wykroczeń przekroczenia prędkości, z czego 230 kierowców straciło prawo jazdy na 3 miesiące po tym, jak w terenie zabudowanym przekraczali dozwoloną prędkość o ponad 50 km/h.
Poczucie bezpieczeństwa należy do podstawowych potrzeb każdego człowieka i ma decydujący wpływ na funkcjonowanie każdej społeczności. Sopoccy policjanci zachęcają do współpracy i korzystania z tej internetowej aplikacji. Dzięki takiemu współdziałaniu oraz wymianie informacji pomiędzy mieszkańcami a mundurowymi skuteczniej osiągnie się wymierne efekty zmierzające do poprawy naszego wspólnego bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania.
Prosimy jednocześnie o odpowiedzialne korzystanie z tej aplikacji. Pamiętajmy, że każde naniesione na mapę zagrożenie wywołuje odpowiednią reakcję Policji. Pamiętajmy też, że Mapa nie służy do zgłaszania pilnej potrzeby! W tego typu przypadkach należy dzwonić na numery alarmowe.