Świadkowie ujęli nietrzeźwą 37-latkę, która kierowała autem
Ponad 3 promile alkoholu miała 37-latka z Gdańska, która w miniony piątek wsiadła za kierownicę auta i jechała ul. Armii Krajowej w Sopocie. Kobieta została ujęta przez świadków zdarzenia i przekazana policjantom. Po nocy spędzonej w policyjnym areszcie usłyszała ona zarzut kierowania autem w stanie nietrzeźwości. Za to przestępstwo grozi kara do 2 lat pozbawienia uprawnień, a także utrata uprawnień do kierowania.
Nietrzeźwi użytkownicy dróg to niestety wciąż duże zagrożenie na naszych drogach. Dlatego policjanci nie ustają w działaniach, które mają minimalizować to ryzyko. Wiele energii i pracy funkcjonariusze poświęcają na działania prewencyjne i profilaktyczne. Jeszcze więcej na bezpośrednie eliminowanie nietrzeźwych, a co za tym idzie nieodpowiedzialnych i bezmyślnych użytkowników dróg, zarówno kierujących jak i pieszych. Na szczęście nie są w tym osamotnieni.
W miniony piątek (8.01.2021 r.) pewien 54-latek z Sopotu jadąc samochodem ul. Armii Krajowej zwrócił uwagę na styl jazdy kierującej citroenem, która na rondzie wymusiła mu pierwszeństwo, a następnie jadąc dalej ulicą jechała wężykiem i wjeżdżała na chodnik. Podejrzewając, że kobieta jest nietrzeźwa sopocianin zajechał jej drogę, podbiegł do auta i wyciągnął kluczyki. Od razu też wyczuł silną woń alkoholu od kobiety, a w wyniku dalszych działań poprosił również przechodnia o pomoc w ujęciu kobiety, która próbowała odejść z miejsca. 54-latek od razu zadzwonił także na numer alarmowy 112 i gdy rozmawiał z dyspozytorką jadący ulicą policjanci drogówki z sopockiej komendy zauważyli go i natychmiast podjęli interwencję. Funkcjonariusze przejęli od obywateli ujętą 37-letnią mieszkankę Gdańska i ją zatrzymali. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że ma ona 3,4 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Z miejsca interwencji kobieta została przewieziona do sopockiej komendy, a samochód odholowano na parking policyjny.
37-latka noc spędziła w policyjnym areszcie. Następnego dnia usłyszała ona zarzut kierowania samochodem w stanie nietrzeźwości. Policjanci zabezpieczyli też od kobiety pieniądze na poczet przyszłej kary. Za jazdę w stanie nietrzeźwości kodeks karny przewiduje karę do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi i świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Wsparcia Pokrzywdzonych i Pomocy Postpenitencjarnej.
Pamiętajmy, że ujęcie obywatelskie to przywilej, który każdemu obywatelowi daje art. 243 Kodeksu postępowania karnego. Każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości. Zatrzymaną w ten sposób osobę należy niezwłocznie przekazać w ręce Policji.