Wiadomości

Kolejni wyeliminowani z ruchu. Apelujemy o rozwagę i myślenie na drodze

Data publikacji 04.01.2021

Do wczoraj sopoccy policjanci w sposób szczególny czuwali nad zapewnieniem bezpieczeństwa na drogach w związku z okresem noworocznym i zwiększonym ruchem pojazdów. Przez pierwsze trzy dni 2021 roku policjanci wyeliminowali z ruchu 2 kierujących pod wpływem alkoholu, kolejnych 2 podejrzewanych o jazdę pod wpływem narkotyków, kierującego z sądowym zakazem kierowania pojazdami oraz 3 kierowców, którzy z prędkością ponad 100 km/h jechali przez Sopot. Za oknami zima i trudne warunki na drodze. Apelujemy o rozwagę, myślenie na drodze i stosowanie się do obowiązujących przepisów.

Emocje związane z okresem noworocznym powodują, że wszyscy się spieszymy i jesteśmy roztargnieni. To wszystko w połączeniu ze zmiennymi, zimowymi warunkami drogowymi i wcześniej zapadającym zmrokiem może powodować sytuacje zagrażające bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Policjanci, w tych newralgicznych dniach, w sposób szczególny czuwali nad zapewnieniem bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. Mundurowi konsekwentnie reagowali na wszelkiego rodzaju wykroczenia i przestępstwa, a w szczególności zwracali uwagę na kierujących, którzy zdecydowali się wsiąść za kierownicę pod wpływem alkoholu, powodując największe zagrożenie na drogach.

Czuwając nad bezpieczeństwem na drodze policjanci w ciągu pierwszych trzech dni Nowego Roku wyeliminowali z ruchu 3 mężczyzn, którzy z prędkością ponad 100 km/h kierowali autami. Zmierzona przez funkcjonariuszy prędkość dała wynik od 105 do 126 km/h w miejscach, gdzie ograniczenie prędkości wynosiło do 50 km/h. Za rażące przekroczenie prędkości mieszkańcy Gdańska i Gdyni zostali ukarani mandatami i na ich konto trafi 10 punktów karnych. Zatrzymano im również prawa jazdy, które zgodnie z przepisami stracą na 3 miesiące. W ciągu trzech dni sopoccy policjanci odnotowali również kolejnych 41 wykroczeń przekroczenia dopuszczalnej prędkości, do których doszło w rejonie przejść dla pieszych. 

W pierwszych dniach 2021 roku policjanci zatrzymali też 2 nietrzeźwych kierowców, u których alkomat pokazał 1,6 i 0,8 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Policjanci udaremnili dalszą jazdę także 2 kierowcom w wieku 26 i 35 lat podejrzewanym o jazdę pod wpływem środków odurzających. 35-latek przy sobie miał też narkotyki, za co usłyszał już zarzut. W bagażniku auta kierowanego przez 26-latka funkcjonariusze znaleźli tablice rejestracyjne, które zostały skradzione z innego auta. Od mężczyzn pobrano krew do badań na obecność zakazanych substancji. W trakcie działań policjanci zatrzymali do kontroli również nietrzeźwą rowerzystkę. 19-letnia mieszkanka Gdyni jechała rowerem mając ponad 1,6 promila alkoholu.

Sopoccy policjanci wyeliminowali też z ruchu kierowcę z sądowym zakazem kierowania pojazdami. 1 stycznia 2021 roku w godzinach popołudniowych policjanci drogówki zatrzymali do kontroli volkswagena passata, którym kierował 23-letni mieszkaniec Sopotu. Mężczyzna oświadczył mundurowym, że ma przy sobie tylko dowód osobisty. Funkcjonariusze sprawdzili kierowcę w policyjnych bazach i ustalili, że do października 2022 roku obowiązuje go sądowy zakaz kierowania pojazdami. Wsiadając za kierownicę 23-latek złamał ten zakaz i popełnił przestępstwo. Samochód, którym kierował mężczyzna, został odholowany na parking policyjny, a on sam za swoje zachowanie poniesie teraz odpowiedzialność karną. 

Za złamanie zakazu sądowego grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności. Za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat, a także utrata uprawnień do kierowania. 

Za oknami zima. Panująca aura sprawia, że warunki na drodze są trudne i bardzo zmienne, zdradliwe i niebezpieczne zarówno dla kierujących, jak i dla pieszych. Apelujemy do wszystkich, zarówno do kierowców, rowerzystów, jak i pieszych o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi. Wielu kierowcom wydaje się, że jezdnia jest czarna i sucha, tymczasem może być już oblodzona, a w związku z tym śliska i zdradliwa. Pamiętajmy, że w wielu miejscach nawierzchnia drogi w połączeniu z opadami atmosferycznymi wydłuża drogę hamowania pojazdu, w skrajnych wypadkach kierujący może stracić panowanie nad pojazdem i wpaść w poślizg. Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie czy pokonywanie zakrętów może być bardzo niebezpieczne. Kierowcy powinni pamiętać o tym, aby poruszać się po jezdni z włączonymi światłami i przestrzegać ograniczeń prędkości, a gdy warunki pogodowe są gorsze, aby zwolnić w myśl zasady, że wolniej znaczy bezpieczniej. Każdy element zagrożenia, połączony z małym doświadczeniem lub złym samopoczuciem kierowcy, może doprowadzić do wypadku lub kolizji. Korzystajmy z drogi w sposób bezpieczny i przewidujmy zagrożenia. 

Pamiętajmy też o kilku podstawowych zasadach, które zagwarantują nam, że szczęśliwie dojedziemy do celu:

  • wolniej oznacza bezpieczniej – wyjedźmy z odpowiednim zapasem czasu tak, aby nawet w przypadku większej liczby samochodów bez pośpiechu dotrzeć do celu;
  • pasy bezpieczeństwa powinien mieć zapięte nie tylko kierowca, ale i każdy pasażer – ich brak w razie zderzenia skutkuje poważnymi obrażeniami ciała;
  • nie ma bezpiecznej dawki alkoholu, po której możemy kierować pojazdem. Nawet niewielka ilość alkoholu w organizmie wpływa ujemnie koncentrację – nasze reakcje stają się wolniejsze, nawet jeżeli bezpośrednio tego nie odczuwamy;
  • przewoźmy dzieci bezpiecznie – w końcu to nasze największe skarby.

 

Powrót na górę strony