Wiadomości

Zauważyły, że kierowca jest pijany i wezwały Policję

Data publikacji 15.12.2020

Godną naśladowania postawą wykazały się dwie mieszkanki Sopotu, które interweniowały wobec nietrzeźwego kierowcy i nie pozwoliły mu odejść. Policjanci ustalili, że 42-letni sopocianin ma ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. Ponadto poruszał się on autem nie dopuszczonym do ruchu. Teraz za swoje postępowanie mężczyzna poniesie odpowiedzialność karną.

Dziś przed godziną 2.00 w nocy dyżurny sopockiej komendy otrzymał zgłoszenie od Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego 112 o nietrzeźwym kierowcy, którego pilnuje zgłaszająca, by ten nie oddalił się. Na miejsce pilnie skierowano patrol drogówki. Tam funkcjonariusze zauważyli dwie kobiety, które zgłaszały interwencję oraz mężczyznę. Rozmawiając z mieszkankami Sopotu policjanci wstępnie ustalili, że zauważyły one kierowcę bmw, który gwałtownie skręcił na jednym ze skrzyżowań i nie stosując się do znaku „zakaz wjazdu” wjechał w ulicę, po czym zaparkował przy jednej z posesji. Widząc, że podczas wysiadania z auta mężczyzna zatacza się i nie bardzo orientuje się gdzie jest, kobiety od razu podeszły do niego. I gdy tylko wyczuły od niego silną woń alkoholu od razu zadzwoniły na numer alarmowy i wezwały policję.
 
Policjanci sprawdzili trzeźwość 42-letniego kierowcy bmw i ustalili, że ma on ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. Ponadto okazało się, że mężczyzna kierował autem nie dopuszczonym do ruchu. Funkcjonariusze zatrzymali prawo jazdy 42-latka, a auto zostało odholowane na parking policyjny. Za swoje postępowanie mieszkaniec Sopotu wkrótce usłyszy zarzut i poniesie odpowiedzialność karną. Zgodnie z kodeksem karnym za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz utrata uprawnień do kierowania pojazdami.
 
Policjanci przypominają, że ujęcie obywatelskie to przywilej, który każdemu obywatelowi daje art. 243 Kodeksu postępowania karnego. Każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości. Zatrzymaną w ten sposób osobę należy niezwłocznie przekazać w ręce Policji.

 

Powrót na górę strony