Wiadomości

Za oknami jesień i trudne warunki na drodze. Apelujemy o ostrożność!

Data publikacji 09.12.2020

Panująca obecnie aura sprawia, że warunki na drodze robią się trudne i bardzo zmienne, są niebezpieczne zarówno dla kierujących pojazdami jak i niechronionych uczestników ruchu. Wczoraj nad ranem sopoccy policjanci interweniowali na ul. Sępiej, gdzie na prostym odcinku drogi kierowca passata uderzył w drzewo i dachował. 35-latkowi na szczęście nic się nie stało. Apelujemy o ostrożność na drodze. Pamiętajmy! Wyobraźnia, rozsądek i umiejętność przewidywania sytuacji na drodze są gwarantem bezpieczeństwa.

Wczoraj nad ranem sopoccy policjanci interweniowali na ul. Sępiej, gdzie dachował samochód. Skierowani na miejsce funkcjonariusze z referatu patrolowo-interwencyjnego ustalili, że 35-letni mieszkaniec Gdyni kierując volkswagenem na prostym odcinku drogi uderzył w drzewo i dachował. W rozmowie z mundurowymi oświadczył on, że zagapił się. Mężczyzna był trzeźwy. Na szczęście w wyniku tego zdarzenia nie odniósł on poważnych obrażeń i nie potrzebował pomocy medycznej. Strażacy postawili auto na koła, a 35-letni kierowca passata za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym został ukarany mandatem karnym. Na jego konto trafi też 6 punktów karnych. Ponadto z uwagi na powstałe uszkodzenia auta funkcjonariusze zatrzymali dowód rejestracyjny.

Przypominamy! Okres jesienno-zimowy to trudny czas dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Panująca aura sprawia, że warunki na drodze szybko się zmieniają, są zdradliwe i niebezpieczne zarówno dla kierujących pojazdami, rowerzystów jak i dla pieszych. Dlatego sopoccy policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagę na drodze. Wielu kierowcom wydaje się, że jezdnia jest czarna i sucha. Tymczasem jezdnie mogą być już przymrożone, a w związku z tym śliskie i w takich sytuacjach koła łatwo tracą przyczepność. Pamiętajmy też, że w wielu różnych miejscach nawierzchnia dróg połączona z opadami atmosferycznymi, leżącymi na drogach liśćmi wydłuża drogę hamowania pojazdu, w skrajnych wypadkach kierujący może wpaść w poślizg i nie zapanować nad samochodem. Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, wchodzenie w zakręt może być bardzo niebezpieczne. Nie szarżujmy na drodze i dostosujmy prędkość do warunków ruchu w myśl zasady, że wolniej znaczy bezpieczniej.

Kierujący powinni też pamiętać o zagrożeniu wynikającym z korzystania z telefonu podczas jazdy. Wybieranie numeru telefonu czy pisanie wiadomości tekstowych sprawia, że kierujący pojazdem nawet przez kilka sekund nie patrzy na drogę. Przy dynamicznie zmieniającej się sytuacji na drodze zagrożenie powstaje zwykle w bardzo krótkim czasie, dlatego też telefon może być tzw. „rozpraszaczem” dekoncentrującym kierowcę. Niższy poziom koncentracji powoduje wydłużenie czasu reakcji i ma wpływ na podejmowane decyzje. Niewłaściwe zachowania uczestników ruchu drogowego mogą mieć katastrofalne w skutkach konsekwencje.

Pamiętajmy!

Wyobraźnia, rozsądek i umiejętność przewidywania sytuacji na drodze są gwarantem bezpieczeństwa.

  • Na zdjęciu fragment uszkodzonego samochodu, który stoi na poboczu drogi. Za samochodem widać nogi kilku osób w strojach strażackich
  • Na zdjęciu widać leżący na jezdni do góry kołami samochód osobowy. Za nim są drzewa i w oddali widać światła. Zdjęcie zrobione w porze nocnej.
Powrót na górę strony