Policjanci czuwają w okolicy szkół – trwa akcja „Bezpieczna droga do szkoły”
1 września 2020 roku sopoccy policjanci rozpoczęli działania kontrolno-prewencyjne pod kryptonimem „Bezpieczna droga do szkoły”. Głównym celem akcji jest czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem w ruchu drogowym w rejonach szkół i placówek oświatowo–wychowawczych w początkowym okresie nauki. Policjanci pionów prewencji i ruchu drogowego będą pełnić wzmożone działania dbając o bezpieczeństwo najmłodszych w drodze do i ze szkoły. Podczas spotkań z najmłodszymi funkcjonariusze informować będą też o zagrożeniach.
Ogólnopolskie działania „Bezpieczna droga do szkoły” rozpoczynają się z początkiem każdego roku szkolnego. W sierpniu br. funkcjonariusze ruchu drogowego przeprowadzili rekonesans wokół szkół znajdujących się na terenie Sopotu pod kątem właściwego oznakowania, a tuż przed pierwszym dzwonkiem policyjne patrole pojawiły się przy szkołach aby pomóc najmłodszym bezpiecznie przejść przez jezdnię. Funkcjonariusze tłumaczą też jak zachowywać się na drodze. W związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego należy się liczyć ze zwiększeniem natężenia ruchu pieszych i pojazdów w okolicach szkół, dlatego policjanci pionów prewencji i ruchu drogowego pełnią wzmożoną służbę w rejonach placówek. Funkcjonariusze zwracają uwagę między innymi na prędkość kierowców oraz omijanie i wyprzedzanie w rejonie przejść. Obserwują również zachowanie się pieszych na drodze. Szczególnym nadzorem objęte zostały także pojazdy przewożące dzieci i młodzież na zajęcia szkolne.
Celem prowadzonych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa dzieci oraz przypomnienie kierowcom i pieszym uczestnikom ruchu o rozpoczęciu roku szkolnego i zachowaniu przez nich szczególnej ostrożności przede wszystkim w rejonie szkół. Policjanci będą też dyscyplinować te osoby, które nie stosują się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego.
Istotnym elementem działań prowadzonych przez sopockich policjantów będą też spotkania organizowane w reżimie sanitarnym z dziećmi. Policjanci przypominać będą o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na różnych obszarach, w tym przede wszystkim w ruchu drogowym. Najmłodszym mundurowi rozdadzą też elementy odblaskowe, dzięki którym będą widoczni na drodze. Zajęcia z policjantami cieszą się dużym zainteresowaniem wśród dzieci, a to z kolei służy jeszcze lepszemu zapamiętaniu podstawowych zasad dotyczących ich bezpieczeństwa.
Akcja „Bezpieczna Droga do Szkoły” adresowana jest także do wszystkich dorosłych, w szczególności do rodziców i nauczycieli, na których ciąży obowiązek edukacyjny. Policjanci będą zwracać uwagę rodziców na kwestie związane z bezpieczeństwem ich pociech w drodze do szkoły oraz w drodze powrotnej do domu. Należy bowiem pamiętać, że to właśnie rodzice odgrywają najważniejszą rolę w edukacji i kształtowaniu zachowań małego uczestnika ruchu.
Przypominamy kilka podstawowych zasad, których należy przestrzegać, aby na drodze nie narażać siebie i innych na niebezpieczeństwo. Przypominamy również o zasadzie ograniczonego zaufania względem obcych
- Nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej. W przypadku pozostawienia dziecka na drodze publicznej bez opieki, rodzic, osoba odpowiedzialna popełnia wykroczenie, za co grozi kara grzywny w wysokości do 5 tys. zł.
- Bardzo ważnym elementem zwiększającym bezpieczeństwo na drodze, jest noszenie elementów odblaskowych.
- Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni pamiętać o obowiązku przewożenia ich
w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. - Rodzice powinni pokazać dziecku najbezpieczniejszą drogę z domu do szkoły i ze szkoły do domu. Pamiętajmy, że droga najkrótsza nie zawsze jest najbezpieczniejsza. W czasie wspólnych spacerów pamiętajmy, by dawać dzieciom dobry przykład. Przechodźmy więc przez ulicę tylko w miejscach wyznaczonych, zawsze na zielonym świetle.
- Idąc z dzieckiem i trzymając je za rękę pamiętajmy o tym, że to osoba dorosła powinna iść od strony ulicy.
- Zwróćmy uwagę na to, o której dziecko kładzie się spać i o której wstaje. Zadbajmy, by nasza pociecha nie budziła się zbyt późno. Biegnąc do szkoły i obawiając się spóźnienia dzieci są mniej uważne, a co za tym idzie bardziej narażone na niebezpieczeństwo.