Policjanci prowadzą działania „Trzeźwość”
W dniu 24 sierpnia br. sopoccy policjanci ruchu drogowego włączą się do działań wojewódzkich w godzinach porannych pod nazwą „Trzeźwość”. Głównym celem akcji jest m.in. eliminowanie z ruchu kierujących pod wpływem alkoholu lub narkotyków, ograniczenie ilości zdarzeń drogowych spowodowanych przez tych kierujących oraz uświadamianie kierujących na zagrożenia, jakie niesie za sobą kierowanie pod wpływem alkoholu i narkotyków.
W poniedziałek 24 sierpnia br. policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Sopocie wspólnie z funkcjonariuszami drogówki całego województwa pomorskiego prowadzić będą w godz. 5.00-9.00 działania „Trzeźwość”.
Głównym celem akcji jest eliminowanie z ruchu kierujących pod wpływem alkoholu lub narkotyków, ograniczenie ilości zdarzeń drogowych spowodowanych przez tych kierujących oraz uświadamianie kierujących na zagrożenia, jakie niesie za sobą kierowanie pod wpływem alkoholu i narkotyków. Policjanci będą zwracać szczególną uwagę także na sposób przewożenia dzieci i korzystanie z pasów bezpieczeństwa. Ponadto przyjrzą się, czy kierujący pojazdami korzystają z telefonu podczas jazdy.
Pamiętajmy!
Każda osoba wsiadająca za kierownicę pod wpływem alkoholu lub narkotyków stanowi realne zagrożenie dla siebie oraz zdrowia i życia innych użytkowników dróg. Nawet najmniejsza ilość alkoholu czy środków odurzających w organizmie prowadzi do drastycznego zmniejszenia zdolności kierowania pojazdem. Alkohol i narkotyki powodują zmiany w postrzeganiu, ocenie zjawisk, sposobie i szybkości reagowania na bodźce, a co za tym idzie - ograniczają zdolność do precyzyjnej obsługi pojazdów.
W poniedziałek zatrzymany do kontroli kierujący musi liczyć się z badaniem na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Jeżeli policjant zauważy syndromy zażywania narkotyków, kierowca zostanie poddany dodatkowym testom na zawartość środków działających podobnie do alkoholu, którymi są także dopalacze.
Jak rozpoznać osobę która zażywała narkotyki? Nerwowe, niekontrolowane ruchy, senność, nadpobudliwość, słowotok, źrenice nienaturalnie reagujące na światło, problem z koordynacją, niespójne, bełkotliwe wypowiadanie się. Osoba, która zażywała jakąkolwiek zabronioną substancję, stanowi realne zagrożenie na drodze. Znikome, 1,5 sekundowe opóźnienie reakcji powoduje wydłużenie drogi hamowania o kilkanaście metrów. Nie ma miejsca na tolerancję.
Jakie są konsekwencje? Zatrzymane prawo jazdy, zakaz prowadzenia pojazdów, wysoka kara pieniężna, pozbawienie wolności, często utrata pracy, rozprawa sądowa i brak możliwości uzyskania zaświadczenia o niekaralności, które jest coraz częściej wymagane przez pracodawców.