Wiadomości

Bezpieczne wakacje na rowerze, hulajnodze i rolkach

Data publikacji 17.07.2020

Wakacje to okres, kiedy wielu z nas jeździ na rowerze, hulajnodze i rolkach. Nie wszyscy jednak pamiętają o podstawowych zasadach użytkowania sprzętu i jego wyposażeniu. Ogromną rolę w bezpiecznym poruszaniu się odgrywa znajomość przepisów ruchu drogowego. Każdy, kto jeździ na hulajnodze czy rolkach powinien o tym wiedzieć. Okazuje się, że błędy w zachowaniu leżą niekiedy po stronie dorosłych, a to właśnie oni powinni być wzorem do naśladowania dla najmłodszych uczestników ruchu drogowego.

Każdego dnia sopoccy policjanci dbają o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Szczególną uwagę funkcjonariusze zwracają na pieszych, rowerzystów i motorowerzystów, czyli niechronionych uczestników ruchu, którzy w zderzeniu z samochodem są na przegranej. Podczas codziennej służby sopoccy policjanci propagują bezpieczne zachowanie na drogach, a w rozmowach z osobami poruszającymi się rowerem, na hulajnodze czy na rolkach przypominają o podstawowych zasadach poruszania się po drogach. Dodatkowo policjanci sprawdzają też trzeźwość rowerzystów i wymagane wyposażenie ich jednośladów.
 
Jazda rowerem…

Najmłodsi (do 10 roku życia) mogą jeździć rowerem z opiekunami po chodnikach. Starsze dzieci i nastolatkowie muszą już umieć korzystać z dróg rowerowych i przepisów dla rowerzystów oraz posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kat. B1. Kiedy kończymy 18 lat jesteśmy zwolnieni z obowiązku posiadania karty rowerowej, ale niestety osiągnięty wiek nie zwalnia nas ze znajomości przepisów ruchu drogowego.
Rowerzyści mogą poruszać się drogami publicznymi oraz drogami i pasami dla rowerów. Zakaz jazdy na rowerze obowiązuje jedynie na drogach ekspresowych, autostradach i tych jezdniach, wzdłuż których poprowadzono dedykowaną tym pojazdom trasę w danym kierunku. Jeśli taka istnieje – jest obowiązek korzystania z niej. Bez względu na okoliczności, rowerzysta nie może przejechać przez przejście dla pieszych. Jazda możliwa jest wyłącznie po osobno oznakowanym przejeździe rowerowym
 
Każdy rower musi być wyposażony w :
  • co najmniej jedno światło przednie białe lub żółte świecące światłem ciągłym, lub migającym
  • co najmniej jedno światło tylne czerwone, odblaskowe
  • co najmniej jedno światło tylne świecące światłem ciągłym, lub migającym
  • co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec,
  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku,
Za każdym razem gdy rowerzysta pojawia się na chodniku, musi bezwzględnie ustępować pierwszeństwa pieszym. Przepisy rowerowe zobowiązują nas wówczas do zachowania szczególnej ostrożności. Korzystanie przez kierującego rowerem z chodnika dozwolone jest tylko wtedy gdy:
  • opiekujemy się osobą w wieku do lat 10, która kieruje rowerem,
  • szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów dozwolony jest z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,
  • warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).
Jazda na hulajnodze...

Zgodnie z unijnymi przepisami, które respektowane są również w Polsce, pojazdy elektryczne bez siodełka (np. hulajnogi elektryczne czy deski elektryczne), które poruszają się z prędkością do 25 km/h i wyposażone są w silnik o mocy nie większej niż 250 W, nie są kwalifikowane jako pojazdy. Zalicza się je do grupy urządzeń transportu osobistego i nie potrzeba na nie żadnych uprawnień.
 
Obecnie osoby jeżdżące na hulajnogach traktowane są jako piesi. W związku z tym muszą poruszać się wyłącznie po chodnikach i nie mogą korzystać ze ścieżek oraz pasów rowerowych, ani ulic (chyba że nie ma chodnika – wówczas mogą poboczem).
 
Rozwaga, bezpieczeństwo i odpowiedzialność powinny towarzyszyć ich użytkownikom.
 
Jazda na rolkach...

Zgodnie z Ustawą z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym, rolkarz jest uznawany za pieszego. Rolkarz nie kieruje żadnym pojazdem, więc automatycznie staje się pieszym ze wszystkimi prawami i obowiązkami. Przepis nakazuje rolkarzom korzystanie z chodników oraz z pobocza, gdy chodnika nie ma. Osoby jeżdżące na rolkach nie mogą też korzystać z infrastruktury rowerowej.
Najważniejszą regułą poruszania się na drodze jest zachowanie ostrożności, a często nawet szczególnej ostrożności. Starajmy się unikać wszelkiego działania oraz sytuacji, które mogłoby doprowadzić do zdarzenia drogowego.
 
Sopoccy policjanci apelują do wszystkich poruszających się rowerem, hulajnogą czy na rolkach o używanie kasków ochronnych, a także elementów odblaskowych – wszystko dla własnego bezpieczeństwa!
 
  • policjant kontroluje bezpieczeństwo w rejonie ścieżki dla rowerów i chodnika
Powrót na górę strony