Wiadomości

Nie ułatwiajmy złodziejom życia – nie zostawiajmy swoich rzeczy bez nadzoru!

Data publikacji 14.07.2020

Każdego dnia policjanci w całym kraju przyjmują zgłoszenia od osób, które utraciły swoje mienie. Część zgłoszeń dotyczy kradzieży, ale zdarzają się też osoby, które pozostawiły swoje telefony, portfele, torebki i plecaki na dworcach, przystankach albo w lokalach. Tylko w ostatnich dniach sopoccy funkcjonariusze otrzymali dwa zgłoszenia dotyczące przywłaszczenia rzeczy pozostawionych w szatki i na peronie. Apelujemy! Nie pozostawiajmy wartościowych rzeczy bez nadzoru, gdyż szybko możemy je stracić! Przypominamy też, że przywłaszczenie znalezionej rzeczy to przestępstwo zagrożone karą do roku pozbawienia wolności.

Wakacje to czas większej aktywności złodziei. Pozostawione bez nadzoru na plaży, w restauracji czy na ławce telefony komórkowe, torebki oraz portfele z dokumentami najczęściej padają łupem złodziei. Nie pozostawiajmy wartościowych rzeczy bez nadzoru, gdyż szybko możemy je stracić! Tylko w ostatnich dniach sopoccy policjanci otrzymali dwa zgłoszenia dotyczące przywłaszczenia rzeczy pozostawionych bez nadzoru. Mieszkanka Wałbrzycha poinformowała funkcjonariuszy, że pozostawiła na jednym z peronów w Sopocie plecak z zawartością pieniędzy i dokumentów, a ktoś go przywłaszczył. Mieszkaniec Starogardu Gdańskiego zawiadomił o utracie telefonu komórkowego, który zostawił w szatni budynku. Nad tymi sprawami pracują już sopoccy funkcjonariusze i wyjaśniają wszystkie okoliczności.

Apelujemy! Zachowajmy więcej rozwagi i zdrowego rozsądku aby nie stać się ofiarą przestępstwa. Często przez pośpiech, nieuwagę lub zmęczenie zapominamy zabrać portfel ze sklepowej lady, telefon z ławki albo zostawiamy niezabezpieczony rower przed sklepem tylko na chwilę. Niestety taka chwila zupełnie wystarczy złodziejowi, któremu przecież nadarzyła się świetna okazja. Również podczas podróży lub wypoczynku nie zostawiajmy swoich rzeczy bez nadzoru.

Przypominamy!  Nie nośmy dokumentów w portfelu. Czasami za taką pozorną wygodę możemy drogo zapłacić. Nie trzymajmy portfela i telefonu w tylnej kieszeni spodni. Zapinajmy torebki i nośmy je przed sobą. Złodziej, który upatrzył sobie ofiarę obserwuje ją przez jakiś czas. Podchodzi blisko, niby przypadkiem dotyka obserwując naszą reakcję. Jeśli mamy przy sobie większą ilość gotówki podzielmy ją i schowajmy w różnych miejscach, wtedy nawet jeśli padniemy ofiarą kieszonkowca nie stracimy wszystkiego. Nie chwalmy się również telefonem i nie zostawiajmy go bez nadzoru np. na stoliku w restauracji. Bądźmy rozważni i nie zostawiajmy też portfeli, dokumentów oraz plecaków i torebek na dworcach, przystankach lub na ławkach.

Za kradzież grozi do 5 lat pozbawienia wolności. Przywłaszczenie cudzej rzeczy stanowi przestępstwo zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności. Przypominamy też, że przywłaszczenie znalezionej rzeczy to przestępstwo, za które grozi do roku pozbawienia wolności.

Powrót na górę strony