Wiadomości

Ruszają wakacje! Rusza też akcja „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”

Data publikacji 26.06.2020

Dziś rozpoczynają się wakacje. Upalna pogoda sprawia, że wiele osób wolny czas będzie spędzać nad wodą. Wielu z nas wyruszy też w drogę do miejsca zaplanowanego odpoczynku. Apelujemy o ostrożność i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa nad akwenami wodnymi i na drodze! Nie zapominajmy również o ograniczeniach wynikających z epidemii.

Dziś rozpoczynają się wakacje. Wraz z rozpoczęciem wakacji rusza akcja informacyjno-edukacyjna pod nazwą „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą", która poświęcona jest bezpieczeństwu osób przebywających w wodzie lub nad wodą. Ze względu na szczególny czas wystąpienia pandemii większość społeczeństwa zdecyduje się na zaplanowanie wypoczynku na terenie naszego kraju. Dlatego tegoroczna edycja akcji została poszerzona w zakresie działań profilaktycznych o bezpieczeństwo w górach.

Podczas wakacyjnych działań policjanci z ogniwa wodno-rowerowego, wywiadowcy, patrole piesze i zmotoryzowane zadbają o bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców i turystów odwiedzających Sopot. Policjanci drogówki będą natomiast czuwać, aby wszyscy bezpiecznie najpierw dotarli w miejsca swojego wypoczynku, a później bezpiecznie wrócili do swoich domów. Pamiętajmy, że to od nas zależy jak i czy bezpiecznie spędzimy czas wolny. Stosujmy się również do obostrzeń związanych z walką z koronawirusem.

Latem niestety dochodzi do większej liczby utonięć. Najczęstszą ich przyczyną jest brawura, słabe rozpoznanie zbiornika wodnego, brak umiejętności lub odpowiedniego przygotowania do pływania. Na podkreślenie zasługuje fakt, że jedną z głównych przyczyn utonięć był spożywany przed wejściem do wody alkohol. By zapobiegać tego typu wypadkom, policjanci biorą udział w ogólnopolskiej kampanii informacyjno - edukacyjnej „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą”. Do akcji aktywnie włączyli się wszyscy sopoccy policjanci, a w szczególności policjanci z ogniwa wodno-rowerowego, profilaktyk oraz dzielnicowi, którzy radzą, uczą i ostrzegają, jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą i korzystać z jej uroków, unikając potencjalnych zagrożeń.

Zasady bezpiecznej kąpieli:

  • Pływaj tylko w miejscach strzeżonych.
  • Przestrzegaj regulamin kąpieliska na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.
  • Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura 22-25 stopni).
  • Nie pływaj w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność jest poniżej 50m), gdy wieje porywisty wiatr.
  • Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję, krocze i nogi - unikniesz wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi.
  • Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze Ci znanych.
  • Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki "na główkę".
  • Nie baw się w podtapianie innych osób korzystających z wody, spychanie do wody z pomostów, z materacy. Zabawy w wodzie powinny być dostosowane do Twoich umiejętności pływackich, wykluczające ryzyko i eskalację niebezpiecznych zachowań (brutalności, agresji, rywalizacji i wygłupów).

W ramach akcji został również ogłoszony konkurs plastyczno-filmowy pn. "Artystyczny przeWODNIK", promujący bezpieczne przebywanie w wodzie i nad wodą oraz zdrowy tryb życia, który trwa od 01 lipca 2020 do 30 września 2020 r.

Wakacje w drodze

Wakacje to także czas, kiedy wielu z nas wybiera się w podróż do miejsca wypoczynku. Nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników ruchu czuwać będą policjanci drogówki. Jeśli planujemy podróż samochodem, sprawdźmy wcześniej jego stan techniczny. Do podróży warto przygotować się wcześniej i pomyśleć o drogach alternatywnych. Dzięki temu, w przypadku utrudnień na drodze, spowodowanych pracami drogowymi czy zdarzeniem drogowym, będziemy mogli pojechać inną drogą. Wsiadając za kierownicę bądźmy wypoczęci, zaplanujmy dystans do przejechania na każdy dzień i róbmy sobie przerwy. Korzystając ze środków komunikacji publicznej, zachowajmy szczególną ostrożność w miejscach, gdzie występuje duży tłok. Podróżując koleją unikajmy pustych przedziałów, starajmy się też nie spać w trakcie podróży. Cenne przedmioty, pieniądze, dokumenty starajmy się trzymać przy sobie. Bądźmy również ostrożni w kontaktach z nieznanymi osobami, zwłaszcza nie przyjmujmy od nich żadnych poczęstunków. Pamiętajmy, że pozostawienie bagażu bez opieki grozi nie tylko utratą naszego mienia, ale również może spowodować wszczęcie alarmu przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo.

W sezonie letnim policjanci ruchu drogowego zadbają również o to, aby dzieci i młodzież podróżowały sprawnymi autokarami. Jeśli nauczyciel, rodzic czy organizator wyjazdu będzie miał jakiekolwiek podejrzenia co do stanu technicznego autokaru czy stanu trzeźwości kierowcy, swoje wątpliwości powinien zgłosić policjantom. Zachęcamy także do wstępnej weryfikacji autobusów szkolnych, wycieczkowych sprawdzając podstawowe informacje o danym pojeździe na stronie www.bezpiecznyautobus.gov.pl. Może to zrobić każdy rodzic. Wystarczy wpisać numer rejestracyjny autobusu. 

Bezpieczne wakacje w mieście

Nie zapominamy również o tych, którzy pozostają w swoich domach. W czasie wakacji wzmożone zostaną kontrole najbardziej uczęszczanych miejsc rekreacji, rozrywki i wypoczynku. Policjanci prewencji kontrolować będą szczególnie rejony kąpielisk, parków i dużych terenów rekreacyjnych.

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży

Wakacyjna beztroska sprzyja różnego rodzaju zagrożeniom, na które narażone są dzieci i młodzież. Pamiętajmy, że urlop nie zwalnia rodziców i opiekunów z odpowiedzialności za bezpieczeństwo naszych pociech. Dlatego w tym okresie szczególnie należy zapewnić im opiekę i zainteresowanie, w maksymalnym stopniu uczestnicząc w spędzaniu przez nie wolnego czasu. Warto porozmawiać z dzieckiem o bezpiecznych zachowaniach podczas wypoczynku, uczulić na zagrożenia związane z kontaktami z nieznajomymi osobami, nieprzestrzeganiem zasad ruchu drogowego (np. podczas jazdy rowerem) czy sięganiem po różnego rodzaju używki. Zainteresujmy się, z kim nasza pociecha spędza czas poza domem.

  • policjanci patrolują rejon plaży
  • policjant patroluje rejon pasa nadmorskiego
  • policjanci patrolują miasto
Powrót na górę strony