Wiadomości

SOPOT – POLICJANCI NA ROWERACH – MOBILNI I SKUTECZNI

Data publikacji 10.06.2020

Sopot jest jednym z miast w Polsce, w którym policjanci pełnią służbę również na rowerach. Dzięki nim mogą oni dotrzeć w miejsca niedostępne dla radiowozów lub gdzie ich dojazd jest znacznie utrudniony. Główne zadanie patroli rowerowych to dbanie o bezpieczeństwo w okolicy pasa nadmorskiego oraz dyscyplinowanie uczestników ruchu drogowego i osób odpoczywających nad wodą w kwestii przestrzegania przepisów. Już niedługo sopoccy funkcjonariusze rozpoczną kolejny sezon patrolowania miasta na rowerach.

Dbanie o bezpieczeństwo w okolicy pasa nadmorskiego, zwrócenie uwagi na właściwe zachowania pieszych i rowerzystów oraz dyscyplinowanie osób nie przestrzegających przepisów prawa to główne zadania stojące przez policjantami patrolującymi miasto na rowerach. 

Policyjne patrole rowerowe od wielu lat można spotkać w Sopocie. Obecnie funkcjonariusze mają do dyspozycji sześć rowerów. Od 2018 roku flotę zasiliły cztery nowe rowery elektryczne geobike, które mundurowym przekazał Prezydent Miasta Sopotu. Wraz z dwoma innymi jednośladami są one wykorzystywane w codziennej służbie przez policjantów z ogniwa rowerowego. Dzięki rowerom sopoccy funkcjonariusze mogą dotrzeć w miejsca niedostępne dla radiowozów lub gdzie ich dojazd jest znacznie utrudniony. Najczęściej patrole rowerowe spotkać można na sopockich drogach, w parkach, pasie nadmorskim i ścieżkach dla rowerów. Policjanci na rowerach działają nie tylko prewencyjnie, ale przede wszystkim sprawniej podejmują interwencje wobec osób, które łamią przepisy prawa. Już w długi czerwcowy weekend funkcjonariusze rozpoczną patrolowanie Sopotu na rowerach. Służbę pełnić będą do końca lata.

Przypominamy rowerzystom, że zgodnie z obowiązującymi przepisami (§ 53 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia) prawidłowo wyposażony rower powinien być wyposażony:

  • z przodu – co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej,

  • z tyłu - co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej,

  • co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec,

  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy,

  • kierunkowskazy – tylko w przypadku, gdy konstrukcja roweru uniemożliwia sygnalizowanie zamiaru skrętu ręką.

Policjanci na rowerach będą się zajmować nie tylko patrolowaniem i zabezpieczeniem swoich rejonów. Do ich zadań należeć będzie też m.in. weryfikacja miejsc, które mieszkańcy zaznaczą na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Będą je regularnie kontrolować, a sprawców wykroczeń karać mandatami.

Powrót na górę strony