Seniorze, bądź czujny!
Sopoccy policjanci od wielu lat przypominają o tym, jak nie paść ofiarą oszustów działających metodą „na policjanta” i „na wnuczka”. Te działania profilaktyczne sprawiają, że funkcjonariusze otrzymują coraz więcej zgłoszeń od osób starszych, które wykazały się czujnością i nie dały się okraść. Wczoraj oszuści po raz kolejny próbowali wyłudzić pieniądze od sopockich seniorów. Na szczęście czujne seniorki nie uwierzyły w historie o funkcjonariuszu, podrobionych dowodach osobistych oraz akcji łapania oszustów, i o wszystkim zawiadomiły prawdziwych policjantów.
Policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i NIGDY nie proszą o przekazanie pieniędzy! – to słowa, które sopoccy policjanci zawsze powtarzają podczas rozmów z seniorami, ich rodzinami oraz w trakcie spotkań poświęconych bezpieczeństwu osób starszych.
Od wielu lat funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Sopocie prowadzą działania, których celem jest bezpieczeństwo seniorów i informują, jak nie paść ofiarą oszustów działających metodą „na policjanta” i „na wnuczka”. Te działania profilaktyczne sprawiają, że mundurowi otrzymują coraz więcej zgłoszeń od osób starszych, które wykazały się czujnością i nie dały się okraść. Tak było i wczoraj. Przed godziną 13.00 na telefon stacjonarny mieszkanki Sopotu zadzwonił mężczyzna z informacją, że jest funkcjonariuszem centralnego biura śledczego. Mężczyzna poinformował seniorkę o prowadzonej przez siebie sprawie i znalezionych podrobionych dowodach osobistych, na których są także jej dane. Następnie poprosił seniorkę o pomoc w złapaniu oszustów i udanie się do banku. Czujna mieszkanka Sopotu nie dała się zwieść, zaczęła zadawać mnóstwo pytań i nie uwierzyła w odpowiedzi przekazywane jej przez rzekomego funkcjonariusza. Zdenerwowany pytaniami oszust rozłączył się, a seniorka będąc pewna tego, że zadzwonił do niej oszust, o wszystkim zawiadomiła prawdziwych policjantów.
Telefon z informacją o znalezionych podrobionych dowodach osobistych otrzymała także inna mieszkanka Sopotu. Ona także nie uwierzyła w historię opowiedzianą przez dzwoniącego funkcjonariusza, zorientowała się, że dzwoni do niej oszust i nie chcąc dalej kontynuować rozmowy rozłączyła się. Następnie o całej sprawie zawiadomiła sopockich policjantów.
PRZYPOMINAMY:
Oszuści, wykorzystując społeczne zaufanie do Policji, podają się za funkcjonariuszy Policji, CBŚ, CBA i w ten sposób wyłudzają pieniądze od osób starszych. Ostrzegamy: każdy kto dzwoni, podaje się za funkcjonariusza lub prokuratora i prosi o przekazanie lub przelanie na konto pieniędzy TO OSZUST!
APELUJEMY!
Wystarczy, że każdy z nas zadzwoni do osoby starszej, członka swojej rodziny i ostrzeże ją przed sposobem działania oszustów. Niech każdy senior powie o tym swojej sąsiadce lub sąsiadowi. W ten sposób błyskawicznie możemy przyczynić się do zwiększenia świadomości osób starszych o istniejącym zagrożeniu. Wiedząc jak działają przestępcy seniorzy nie dadzą się oszukać!