Wiadomości

Policjanci prowadzili działania uświadamiając pieszych i kierujących o zagrożeniach na drodze

Data publikacji 24.01.2020

Wczoraj policjanci ruchu drogowego prowadzili na ulicach Sopotu działania skierowane na niechronionych uczestników ruchu drogowego. Podczas akcji, w celu poprawy bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów, policjanci promowali także działania profilaktyczne „Świeć przykładem” i „Nie zabijaj” uświadamiając zarówno pieszych jak i kierujących o zagrożeniach związanych z brawurową jazdą w rejonach przejść dla pieszych. Mundurowi zachęcali również do noszenia elementów odblaskowych, które w znacznym stopniu poprawiają widoczność.

Wczoraj sopoccy policjanci ruchu drogowego prowadzili na ulicach miasta działania policyjne pod nazwą „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Ich celem było zmniejszenie ilości zdarzeń drogowych z udziałem pieszych i rowerzystów oraz przypomnienie, że są oni pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego. W trakcie działań policjanci ujawnili ponad 20 wykroczeń drogowych, w zdecydowanej większości popełnionych przez kierujących samochodami. Związane były one m.in. z przekraczaniem dopuszczalnej prędkości, niestosowaniem się do sygnalizacji świetlnej, korzystaniem z telefonu podczas jazdy oraz jazdy bez zapiętych pasów bezpieczeństwa zarówno przez kierujących autami jak i pasażerów. Policjanci ujawnili też trzech pieszych, którzy przechodzili przez ulicę w miejscu niedozwolonym.

Podczas wczorajszych działań policjanci drogówki promowali również działania profilaktyczne „Świeć przykładem” i „Nie zabijaj” zwracając kierującym szczególną uwagę na przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, zwłaszcza w rejonach przejść dla pieszych. Brawura nieodpowiedzialnych kierowców może się tragicznie skończyć dla pieszego i rowerzysty, który w konfrontacji z samochodem nie ma szans. Funkcjonariusze apelowali także o stosowanie elementów odblaskowych na wierzchniej odzieży, które w znacznym stopniu poprawiają widoczność. Widoczny pieszy ma większą szansę na uniknięcie potrącenia w czasie złej widoczności.

Należy pamiętać o tym, że fakt korzystania z oznakowanego przejścia nie upoważnia pieszego do wchodzenia na jezdnię bez upewnienia się, czy nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a przede wszystkim jego życia i zdrowia. Przechodzień powinien być świadom tego, co może się stać, gdy zlekceważy ewentualny błąd kierowcy. Więc musi wykazać się rozsądkiem, ostrożnością oraz wyobraźnią. Z kolei kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na naszych drogach zależy przede wszystkim od nas samych i znajomości przepisów ruchu drogowego.

Powrót na górę strony