INAUGURACJA KAMPANII „NARKOTYKI I DOPALACZE ZABIJAJĄ” W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 1 W SOPOCIE
Wczoraj w Szkole Podstawowej nr 1 w Sopocie policjanci prewencji zainaugurowali kampanię „Narkotyki i dopalacze zabijają”. Spotykając się z ósmoklasistami mundurowi poruszyli tematykę narkotyków i dopalaczy, zagrożeń wynikających z ich używania oraz konsekwencji prawnych w tym zakresie. Zaprezentowany został również spot nawiązujący do kampanii.
Wczoraj w Szkole Podstawowej nr 1 w Sopocie policjanci prewencji zainaugurowali kampanię edukacyjno-profilaktyczną pod nazwą „Narkotyki i dopalacze zabijają”. Celem akcji jest zwiększenie świadomości wśród młodych osób na temat zagrożeń wynikających z zażywania narkotyków i dopalaczy oraz konsekwencji prawnych, zdrowotnych i społecznych w tym zakresie.
Podczas spotkania z ósmoklasistami funkcjonariusze zaprezentowali spot będący jednym z istotnych elementów kampanii. Spot ten nawiązuje treścią do tytułu kampanii oraz jej hasła przewodniego „Szkoda Ciebie na takie patoklimaty”. Rozmawiając z młodzieżą o zagrożeniach wynikających z używania narkotyków i dopalaczy sopoccy mundurowi przypominali, że narkotyki i dopalacze to poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i życia. Podkreślali też, że nigdy nie wiemy, jak organizm ludzki zachowa się po zażyciu nawet najmniejszej dawki takiej substancji. Policjanci apelowali również o reagowanie i stanowcze odmawianie, gdy ktoś namawia na zażycie dopalaczy lub narkotyków.
Przypominamy, że dopalacze to substancje działające na ośrodkowy układ nerwowy i wpływające negatywnie na pracę mózgu. Mogą mieć postać tabletek, proszków, mieszanin ziół, suszu, kadzidełek lub naklejek tzw. „tatuaży”. Często spożywane są pod nazwą artykułów kolekcjonerskich z umieszczonym komunikatem „Produkt nie do spożycia”. Niebezpieczeństwo ich zażywania wynika z faktu, że ich skład chemiczny nie jest znany i może być modyfikowany.
Do najczęściej spotykanych skutków zażycia tzw. dopalaczy zalicza się:
- bóle głowy, migrena;
- kołatanie serca (przyspieszone tętno często sięgające 200, duszności, ból w klatce piersiowej;
- agresja, zaburzenia koordynacji ruchowej, drżenie rąk;
- nudności, wymioty, biegunka;
- zmęczenie, osłabienie, brak zdolności koncentracji;
- reakcje alergiczne;
- myśli samobójcze, omamy;
- napady leku, halucynacje;
- nadmierna wrażliwość na dźwięki i światło.
Kampania „Narkotyki i dopalacze zabijają” organizowana jest przez MSWiA w ramach „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka”.