DEBATA O BEZPIECZEŃSTWIE NA DROGACH W SOPOCIE
Bezpieczeństwo drogowe w Sopocie, w szczególności ochrona pieszych przed skutkami wypadków komunikacyjnych było tematem debaty publicznej, którą sopoccy policjanci zorganizowali w Uniwersytecie III Wieku. W spotkaniu udział wzięli sopoccy policjanci na czele z Komendantem Miejskim Policji w Sopocie insp. Piotrem Bolinem, przedstawiciel Państwowej Straży Pożarnej oraz mieszkańcy Sopotu.
Wczoraj o godz. 12.00 w Uniwersytecie III Wieku mieszczącym się przy Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sopocie rozpoczęła się debata publiczna poświęcona bezpieczeństwu na drogach w Sopocie. Debatę zorganizowali sopoccy policjanci. W debacie uczestniczył Komendant Miejski Policji w Sopocie insp. Piotr Bolin, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego asp. szt. Dariusz Bzymek, policjanci prewencji, przedstawiciel Państwowej Straży Pożarnej oraz mieszkańcy Sopotu.
W trakcie debaty policjantka zajmująca się profilaktyką za pomocą prezentacji multimedialnej omówiła przyczyny i skutki zdarzeń drogowych z udziałem seniorów oraz przypomniała o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, jakie powinni przestrzegać piesi, kierowcy oraz rowerzyści. Policjantka zachęcała także wszystkich obecnych do używania elementów odblaskowych, przekonując, że każdy odblask umieszczony na ubiorze u osoby poruszającej się po zmroku może uratować życie. Swoją wiedzą podzielił się również Komendant Bolin, naczelnik wydziału ruchu drogowego i strażak, którzy przedstawili czynniki generujące ryzyko w ruchu drogowym. Przekazali również mieszkańcom Sopotu podstawowe informacje z zakresu bezpieczeństwa i kultury ruchu drogowego.
Część spotkania została poświęcona na zaprezentowanie działania aplikacji „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”. Uczestnicy debaty dowiedzieli się, jak w szybki i prosty sposób mogą oznaczyć na Mapie miejsce, w którym występuje m.in. potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym i co dalej Policja robi z takim zgłoszeniem.
Uczestnicy spotkania, oprócz wypowiedzi na forum, mogli wyrazić swoją opinię o stanie bezpieczeństwa poprzez wypełnienie anonimowej ankiety. Uwagi i wnioski zgłoszone podczas debaty oraz zawarte w ankiecie będą analizowane pod kątem poprawy poczucia bezpieczeństwa i skuteczności pracy funkcjonariuszy.