SOPOCKA POLICJA OSTRZEGA PRZED KIESZONKOWCAMI
Okres przedświąteczny i sezon letni to czas, kiedy policjanci otrzymują więcej zgłoszeń kradzieży kieszonkowej. Wczoraj 79-letni mieszkaniec Sopotu utracił portfel z zawartością pieniędzy i dokumentów. Policjanci doradzają co robić, aby uniknąć takich nieprzyjemnych sytuacji.
Okres przedświąteczny i sezon letni to czas, kiedy policjanci otrzymują więcej zgłoszeń kradzieży kieszonkowej. Wczoraj 79-letni mieszkaniec Sopotu utracił portfel z zawartością pieniędzy i dokumentów. Policjanci doradzają co robić, aby uniknąć takich nieprzyjemnych sytuacji.
Wczoraj sopoccy policjanci otrzymali zgłoszenie o kradzieży kieszonkowej. Pokrzywdzonym jest 79-letni mieszkaniec miasta, który w wyniku przestępstwa utracił portfel z zawartością dokumentów oraz pieniędzy w kwocie kilkuset złotych. Funkcjonariusze zajmują się już tą sprawą i wyjaśniają wszystkie okoliczności tego zdarzenia. Skradziony portfel z dokumentami znaleziono niedaleko miejsca zdarzenia – brakowało w nim pieniędzy.
Pamiętajmy! Złodzieje mogą być wszędzie i tylko czekają na naszą niefrasobliwość.
Sprawcy kradzieży kieszonkowych najczęściej działają w grupie, w której każdy ma określone zadanie: jeden kradnie i natychmiast przekazuje łup drugiemu, inni robią sztuczny tłok. Sprawcy kradzieży działają szybko i natychmiast uciekają. Jeżeli chodzi o ich wygląd to może on być bardzo różny, sprawcy mogą być w każdym wieku, a ich wygląd może budzić zaufanie (elegancki pan w średnim wieku, „student” itp.).
Ulubione miejsce działania złodziei, zwłaszcza kieszonkowców, to środki komunikacji, sklepy, tunele, deptaki, targowiska - wszystkie zatłoczone miejsca, gdzie ludzie zaaferowani np. robieniem zakupów, zapominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
Wielu kradzieży można by uniknąć, gdyby osoby zwróciły uwagę na to, co się wokół nich dzieje, gdyby lepiej pilnowały swoich rzeczy. Bardzo ważna jest profilaktyka, dlatego pamiętajmy:
•zwracajmy uwagę na to, co dzieje się wokół nas, czy ktoś nas nie obserwuje, nie pcha się na nas np. kiedy wchodzimy do tramwaju, autobusu, pociągu lub gdy idziemy ulicą,
•gdy ktoś nas naciska, dotyka bagażu czy kieszeni, należy dokładnie przyjrzeć się osobom z otoczenia - kieszonkowiec w czasie „roboty” najlepiej chciałby pozostać anonimowy,
•drogie panie - trzymajcie torebki blisko ciała, sprawdzajcie, czy są zapięte,
•nie trzymajmy telefonów, portfeli itp. w zewnętrznych kieszeniach, zwłaszcza tylnych,
•nie traćmy z oczu torebek, cennych przedmiotów, itp. nawet na chwilę,
•nie pokazujmy innym, co mamy w portfelu,
•nie trzymajmy przy sobie więcej gotówki niż to konieczne,
•nie trzymajmy razem pieniędzy z dokumentami i kartami kredytowymi.
Jeżeli jesteśmy świadkami sytuacji, że ktoś próbuje dokonać kradzieży podnieśmy alarm, to skutecznie odstraszy złodzieja i jak najszybciej wezwijmy policję.