EUROPEJSKI DZIEŃ WALKI Z HANDLEM LUDŹMI W WOJEWÓDZTWIE POMORSKIM
Handel ludźmi jako współczesna forma niewolnictwa stanowi jedną z najcięższych zbrodni, godzącą w podstawowe wartości człowieka, jakimi są wolności i godność ludzka. 18 października 2018 r. w związku z Europejskim Dniem Walki z Handlem Ludźmi Wojewódzki Zespół ds. Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi organizuje specjalne akcje informacyjne. Jego członkowie w trzech trójmiejskich bibliotekach poprowadzą spotkania informacyjne.
Handel ludźmi jako współczesna forma niewolnictwa stanowi jedną z najcięższych zbrodni, godzącą w podstawowe wartości człowieka, jakimi są wolności i godność ludzka.
Współczesne niewolnictwo może przybierać formę wykorzystania seksualnego, pracy przymusowej, handlu organami, zmuszania do żebractwa lub przymusowego małżeństwa. Nowym przejawem tego procederu jest wykorzystanie ludzi do wyłudzania świadczeń socjalnych i zasiłków. Dominującą formą wykorzystania ofiar handlu ludźmi jest ich eksploatacja seksualna. Bardzo ważne jest uświadamianie, że handel ludźmi jest zbrodnią i pozostaje zbrodnią nawet wtedy, gdy odbywa się za zgodą ofiary.
Zwalczanie tego procederu stanowi ogromne wyzwanie dla wszystkich podmiotów zaangażowanych w przedmiotowe działania.
Jedną z form przeciwdziałania handlowi ludźmi jest powołany przez Wojewodę Pomorskiego Wojewódzki Zespół do Spraw Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi, który stanowi platformę skutecznej wymiany informacji dotyczącej zapobiegania zjawisku na terenie województwa pomorskiego.
W jego skład wchodzą przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku, Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, Pomorskiego Kuratorium Oświaty, Okręgowego Inspektoratu Pracy, Wojewódzkiego Urzędu Pracy, ośrodków pomocy społecznej w Gdańsku, Gdyni, Sopocie i Słupsku, Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców oraz Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego PUW, a także organizacji pozarządowych: fundacji Dajemy Dzieciom Siłę i Centrum Wspierania Imigrantów i Imigrantek.
Statystyki pokazują, że co roku ofiarą handlu ludźmi padają 2 miliony osób na świecie. Jedna trzecia z nich to dzieci. W Polsce przestępstwo handlu ludźmi zagrożone jest karą do 15 lat więzienia.
W związku z Europejskim Dniem Walki z Handlem Ludźmi Wojewódzki Zespół ds. Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi organizuje specjalne akcje informacyjne. Jego członkowie, w trzech nw. trójmiejskich bibliotekach, w dniu 18 października 2018 roku poprowadzą spotkania informacyjne:
- Biblioteka Manhatan
Gdańsk, al.Grunwaldzka 82
godz.17:00-19:00
- Biblioteka Sopocka „Sopoteka“
Sopot, ul.Tadeusza Kościuszki 14
godz.17:30-19:00
- Biblioteka z Pasją
Gdynia, aleja Zwycięstwa 96/98 Park Naukowo-Technologiczny budynek 1
godz.17:00-19:00
Natomiast o godz.12:00 w dniu dzisiejszym w sali Kina Rejs w Słupsku odbędzie się projekcja filmu "Zniewolony. 12 lat w niewoli". Po emisji filmu przewidziany jest panel dyskusyjny.
Jeżeli jesteś ofiarą handlu ludźmi lub posiadasz informacje o przejawach handlu ludźmi skontaktuj się z policją, strażą graniczną, centrum powiadamiania ratunkowego 112.