„CYBER ZAGROŻENIA” W SOPOCKIM MULTIKINIE
Sopockie Multikino zaprosiło na cykl prezentacji o cyber zagrożeniach policjantów.W dniu wczorajszym funkcjonariuszki ds. Profilaktyki Społecznej i Zespołu ds. Nieletnich i Patologii przeprowadziły pierwsze ze spotkań, w którym uczestniczyli uczniowie klas 4-7 ze Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Sopocie.
Sopockie Multikino zaprosiło na cykl prezentacji o cyber zagrożeniach policjantów. W dniu wczorajszym funkcjonariuszki ds. Profilaktyki Społecznej i Zespołu ds. Nieletnich i Patologii przeprowadziły pierwsze ze spotkań, w którym uczestniczyli uczniowie klas 4-7 ze Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Sopocie.
Przed obejrzeniem filmu pt. „On-line” policjantka ds. Profilaktyki Społecznej omówiła zagadnienia cyberprzemocy i cyberprzestepczości w odniesieniu do obowiązujących młodzież przepisów określonych przez Ustawę o Postępowaniu w Sprawach Nieletnich. Przekaz funkcjonariuszka wzmocniła prezentacją multimedialną.
Najbardziej emocjonalnie reagowali młodzi słuchacze przy zagadnieniach „nudesów” czyli zamieszczania i rozpowszechniania w sieci nagich zdjęć oraz tzw. „child grooming” (uwodzenie dziecka), natomiast pojęcia stalkingu, hejtu czy trollowania były im dobrze znane. Dużym zaskoczeniem stało się uświadomienie, że profil na Facebooku mogą zakładać dopiero po ukończeniu 13 roku życia.
POMOCNY MINILEKSYKON:
AGRESJA ELEKTRONICZNA
Stosowanie przemocy poprzez: prześladowanie, zastraszanie, nękanie, wyśmiewanie innych osób z wykorzystaniem Internetu i narzędzi elektronicznych, takich jak: SMS, e-mail, witryny internetowe, fora dyskusyjne, portale społecznościowe i inne
MOWA NIENAWIŚCI
Negatywne emocjonalne wypowiedzi, powstałe ze względu na domniemaną lub faktyczną przynależność do grupy, tworzone na podstawie uprzedzeń; stereotypów i dyskryminacji ze względu na rozmaite cechy, np.: rasa (rasizm), pochodzenie etniczne (ksenofobia), narodowość (szowinizm), płeć (seksizm), tożsamość płciowa (transfobia), orientacja psychoseksualna (homofobia, heterofobia), światopogląd religijny czy wiek.
HEJT
Obraźliwy lub pełen agresji komentarz zamieszczony w Internecie przejawiający złość, wrogość, nienawiść.
STALKING
Złośliwe i powtarzające się nagabywanie, naprzykrzanie się czy prześladowanie zagrażające czyjemuś bezpieczeństwu
TROLLOWNIE
Antyspołeczne zachowanie charakterystyczne dla forów dyskusyjnych, polegające na zamierzonym wpływaniu na innych użytkowników w celu ich ośmieszenia lub obrażenia (czego następstwem jest wywołanie kłótni) poprzez wysyłanie napastliwych, kontrowersyjnych, często nieprawdziwych przekazów.
CHILD GROOMING (uwodzenie dziecka)
Działania podejmowane w celu zaprzyjaźnienia się i nawiązania więzi emocjonalnej z dzieckiem, aby zmniejszyć jego opory i później je seksualnie wykorzystać. Jest to mechanizm używany, by nakłonić dziecko do prostytucji czy udziału w pornografii dziecięcej.
Uwodzenie przez Internet najczęściej jest procesem, w którym stopniowo postępuje przywiązanie dziecka do pedofila. W konsekwencji pojawiają się trudności emocjonalne u dziecka, a jeśli dojdzie do wykorzystania seksualnego, także poczucie winy za to, co się stało.
NAGIE ZDJĘCIA
Nudeski, nudesy, nudle lub nudes – to internetowe określenie na nagie zdjęcia robione i wysyłane za pomocą smartfona.
PHISHING
Działalność przestępcza mająca na celu kradzież danych, najczęściej bankowych, osobowych oraz innych poufnych informacji.
Oszuści za pośrednictwem Internetu rozsyłają nieprawdziwe informacje , aby sprowokować odbiorcę do określonego zachowania, jakim jest na przykład niezamierzone udostępnienie takich danych.
RANSOMWARE - WYMUSZANIE OKUPU W SIECI
Jest to typ wymuszenia w cyberprzestrzeni po uprzednim zblokowaniu przez specjalnie w tym celu przygotowane oprogramowanie dostępu do systemu operacyjnego komputera lub zaszyfrowanie danych i informacji.
Dostęp można odzyskać po uprzednim opłaceniu „okupu” za pośrednictwem różnego rodzaju systemów płatności elektronicznej „pre-paid”, a ostatnio coraz popularniejszych kryptowalut.
WYMUSZANIE OKUPU W SIECI
Jest to typ wymuszenia w cyberprzestrzeni po uprzednim zblokowaniu przez specjalnie w tym celu przygotowane oprogramowanie dostępu do systemu operacyjnego komputera lub zaszyfrowanie danych i informacji.
Dostęp można odzyskać po uprzednim opłaceniu „okupu” za pośrednictwem różnego rodzaju systemów płatności elektronicznej „pre-paid”, a ostatnio coraz popularniejszych kryptowalut.
OSZUSTWA NIGERYJSKIE
NIGERYJSKI SZWINDEL- oparte na socjotechnikach oszustwo polegające na wciągnięciu ofiary w grę psychologiczną , której fabuła jest oparta na fikcyjnym transferze dużej kwoty pieniędzy.
Najczęstsze odmiany:
Tradycyjna – uchodźca polityczny z Czarnego Lądu
Spadek
Konto w banku bez właściciela
Wygrana na loterii
Inwestor
Aukcja internetowa, loteria wizowa