Wiadomości

BEZPIECZNA WIELKANOC

Data publikacji 29.03.2018

Już od piątku na ulicach Sopotu pojawi się zwiększona liczba policjantów. Okres Świąt Wielkanocnych to dla funkcjonariuszy czas wzmożonej pracy na rzecz mieszkańców i turystów odwiedzających miasto. Działania potrwają do poniedziałku do późnych godzin wieczornych. Ich celem jest zapewnienie bezpieczeństwa i porządku w ruchu drogowym. Pamiętajmy też, że jeżeli cokolwiek wyda się nam niepokojące, poczujemy się zagrożeni lub gdy zostaliśmy okradzeni, nie wahajmy się zwrócić o pomoc. Takie przypadki należy zgłaszać znajdującym się w pobliżu policjantom lub dzwoniąc na numery 112 lub 997.

Już od piątku na ulicach Sopotu pojawi się zwiększona liczba policjantów. Okres Świąt Wielkanocnych to dla funkcjonariuszy czas wzmożonej pracy na rzecz mieszkańców i turystów odwiedzających miasto. Działania potrwają do poniedziałku do późnych godzin wieczornych. Ich celem jest zapewnienie bezpieczeństwa i porządku w ruchu drogowym. Pamiętajmy też, że jeżeli cokolwiek wyda się nam niepokojące, poczujemy się zagrożeni lub gdy zostaliśmy okradzeni, nie wahajmy się zwrócić o pomoc. Takie przypadki należy zgłaszać znajdującym się w pobliżu policjantom lub dzwoniąc na numery 112 lub 997.

Już w piątek w całej Polsce rozpoczną się działania „Bezpieczny weekend”. Głównym zadaniem dla sopockich policjantów będzie zapewnienie bezpieczeństwa i porządku w ruchu drogowym. Szczególnym nadzorem objęte zostaną główne ciągi komunikacyjne, drogi wylotowe z miast, a także rejony kościołów i cmentarzy. Funkcjonariusze będą też kontrolować okolice dworców, przystanków komunikacji miejskiej i centrów handlowych. Oprócz tych umundurowanych nad naszym bezpieczeństwem czuwać będą również nieumundurowani policjanci.

Jeśli wybieramy się do rodziny na święta pamiętajmy, aby odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie. Zabezpieczmy kurki z gazem i wodą, dokładnie zamknijmy drzwi i okna. Poprośmy zaufanego sąsiada o przypilnowanie i zwrócenie uwagi na nasze mieszkanie, gdy nas nie będzie. Nie pozostawiajmy żadnych śladów wskazujących na naszą nieobecność, m.in. porozrzucane reklamy na wycieraczce, zostawiona korespondencja w skrzynce na listy.

Podczas podróży środkami komunikacji publicznej pilnujmy naszych bagaży oraz najcenniejszych rzeczy, jakie przewozimy. W miejscach takich jak dworce czy przystanki zwracajmy szczególną uwagę na bagaże pozostawione bez opieki. Za każdym razem, gdy taki zauważymy, reagujmy i informujmy o tym służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo. W przypadku, gdy będziemy w posiadaniu większej ilości gotówki, nie trzymajmy jej w jednym miejscu i zawsze starajmy się ją chować w kilku wewnętrznych kieszeniach.

Wielu z nas, aby spotkać się z najbliższymi, spędzi w drodze setki kilometrów. Policjanci spodziewają się wzmożonego ruchu na drogach i w związku z tym na głównych szlakach komunikacyjnych pojawi się więcej patroli policyjnych. Funkcjonariusze zwracać będą szczególną uwagę na prędkość z jaką poruszają się kierowcy, a gdy sytuacja na drodze będzie tego wymagała, kierować będą ruchem, aby podróżujący mogli sprawnie i bezpiecznie dojechać do celu.

Wszystkim nam powinno zależeć na bezpieczeństwie, dlatego warto się do podróży odpowiednio przygotować. Pamiętajmy:
- wybierając się w dłuższą podróż powinniśmy być wypoczęci,
- sprawdźmy czy nasz samochód  posiada aktualne badania techniczne, sprawne oświetlenie, gaśnicę, płyn w spryskiwaczach i koło zapasowe,
- sprawdźmy, czy mamy ze sobą dokumenty auta i kierowcy,
- zaplanujmy wyjazd – przygotujmy trasę przejazdu i miejsca, gdzie będziemy mogli odpocząć podczas podróży,
- pamiętajmy o zapinaniu pasów bezpieczeństwa i przewożeniu dzieci w fotelikach,
- dostosujmy prędkość do warunków drogowych oraz swoich umiejętności - jadąc wolniej jedziesz bezpieczniej,
- nigdy nie wsiadajmy za kierownicę samochodu pod wpływem alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu.

Wielkanoc to także „śmigus-dyngus”, czyli tradycja „Lanego Poniedziałku”. Pamiętajmy, że niewłaściwe obchodzenie tego zwyczaju, np. wylewanie na przechodniów z budynków dużych ilości wody lub zanieczyszczeń, a także rzucanie worków foliowych wypełnionych wodą z wiaduktów na przejeżdżające samochody, może powodować naruszenie nietykalności cielesnej, uszkodzenie ciała, zniszczenie mienia lub naruszenie miru domowego podczas bezprawnego wtargnięcia do mieszkania bez zgody właściciela. Takie osoby muszą się liczyć z konsekwencjami prawnymi swojego nieodpowiedzialnego zachowania.

Rodzice powinni nauczyć dzieci, że „Lany Poniedziałek” to tradycja polewania wodą, w której należy zachować umiar i kulturę. Zlewanie wodą przypadkowych przechodniów może narazić nas na straty materialne – gdy zostanie zniszczona np. droga odzież. Polewanie nie powinno odbywać się na ulicach, gdyż bardzo często dzieci w ferworze zabawy wybiegają na jezdnię łamiąc wszelkie przepisy ruchu drogowego, a mokra nawierzchnia może okazać się przykrą w skutkach niespodzianką dla nadjeżdżających samochodów.

Policjanci przestrzegają amatorów zbiorowego i natarczywego oblewania o konsekwencjach prawnych za wszelkie chuligańskie incydenty.

Apelujemy również o ostrożność w okresie przedświątecznym, zwłaszcza podczas robienia zakupów. Do sklepu nie powinniśmy zabierać ze sobą całego naszego dobytku. Powinniśmy zabrać tylko to, co jest nam potrzebne: tylko tyle pieniędzy lub tylko te karty płatnicze niezbędne do zapłacenia za zakupy. Ponadto nasze rzeczy zawsze powinny znajdować się w takim miejscu, aby cały czas były przez nas widoczne. W miejscach bardzo zatłoczonych (pociągi tramwaje, autobusy, sklepy) mogą pojawić się tzw. Kieszonkowcy. Mogą to być młodzi, dobrze ubrani mężczyźni, eleganckie kobiety, kilkunastoletni chłopcy, a nawet starsi panowie. Potrafią być mili, grzeczni, chętni do pomocy. Działają szybko i najczęściej w grupie. Wykorzystują każdy błąd i moment nieuwagi. Z reguły atakują w tłoku podczas wsiadania, opuszczania pojazdu lub przeglądania towaru w sklepie.

W sytuacji, gdy cokolwiek wyda nam się niepokojące, zarówno kiedy poczujemy się zagrożeni, jak i w razie ujawnienia kradzieży, nie wahajmy się zwrócić o pomoc. Takie przypadki należy zgłaszać znajdującym się w pobliżu policjantom lub dzwoniąc pod numer 112 lub 997.

Powrót na górę strony