ROZMOWY O BEZPIECZEŃSTWIE W DWORKU SIERAKOWSKICH
Wczoraj o godzinie 18.00 w Dworku Sierakowskich przy ul. Czyżewskiego 12 Komendant Miejski Policji w Sopocie, Wiceprezydent Miasta Sopotu, oraz strażnicy miejscy spotkali się z mieszkańcami Sopotu, po to aby włączyć ich w tworzenie mapy zagrożeń, a przy okazji przekazać mieszkańcom porady na temat jak nie stać się ofiarą przestępstwa.
Wczoraj o godzinie 18.00 w Dworku Sierakowskich przy ul. Czyżewskiego 12 Komendant Miejski Policji w Sopocie, Wiceprezydent Miasta Sopotu, oraz strażnicy miejscy spotkali się z mieszkańcami Sopotu, po to aby włączyć ich w tworzenie mapy zagrożeń, a przy okazji przekazać mieszkańcom porady na temat jak nie stać się ofiarą przestępstwa.
Konsultacje społeczne zorganizowane zostały przez Towarzystwo Przyjaciół Sopotu w celu zapoznania mieszkańców z nowym narzędziem do poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego wdrażanym przez Policję, które nosi nazwę: „Mapa zagrożeń”. Konsultacje rozpoczął Komendant Miejski Policji w Sopocie insp. Piotr Bolin, który podkreślił, że doskonała komunikacja pomiędzy instytucjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo w mieście, a mieszkańcami Sopotu ma duży wpływ na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców miasta. Tę dobrą współpracę widać chociażby po przekazywaniu informacji czy sugestii dotyczących ważnych dla mieszkańców spraw czy próśb o reakcję na jakiekolwiek zjawisko patologiczne.
Problemy poruszane przez mieszkańców Sopotu miały bardzo różny charakter. Wśród najczęściej zgłaszanych uchybień znalazły się m.in.: nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego przez kierowców szczególnie parkowanie wbrew znakom zakazu zatrzymywania się na wąskich ulicach Sopotu m.in. ul. Fiszera, Kościuszki, Pułaskiego, sprzedaż alkoholu nieletnim oraz zakłócenia porządku publicznego (np. mała liczba widocznych patroli, grupy agresywnej młodzieży). Mieszkańcy informowali, sygnalizowali potrzebę modernizacji niektórych odcinków dróg np. fragmentu ul. Andersa oraz Wyspiańskiego i Słowackiego. Uczestnicy spotkania wskazali jako największe zagrożenie infrastrukturę drogową np. wzrost liczby pojazdów, przy nieznacznej możliwości adaptacji infrastruktury drogowej co powoduje parkowanie samochodów w miejscach, które blokują dojazd do budynków dla służb ratowniczych. Ponadto podniesiono kwestie osób bezdomnych przebywających na klatkach schodowych oraz zakłóceń spoczynku nocnego. Zwrócono uwagę na zagadnienie niszczenia elewacji budynków głównie poprzez nanoszenie graffiti. Policjanci podczas spotkania przedstawili czym jest narzędzie mapa zagrożeń, a także zachęcili uczestników spotkania do aktywnego włączenia się w jej kreowanie i aktualizację. Wskazano, ze dzięki mapie zagrożeń policjanci mogą szybko poznać oczekiwania społeczne i uwzględnić je przy analizie czy planowaniu służb na danym terenie, tak aby zwiększyć bezpieczeństwo przy jednoczesnym ograniczaniu przestępczości i eliminowaniu zjawisk najbardziej uciążliwych społecznie.
Uczestnicy spotkania wypełnili ankietę dotyczącą ich poczucia bezpieczeństwa w Sopocie oraz zapoznali się z materiałami profilaktycznymi w postaci ulotek, które udostępnili policjanci i strażnicy miejscy. W trakcie debaty policjanci zapoznali uczestników z przestępstwami i zachowaniami, które najczęściej zagrażają osobom starszym, oraz przedstawili rozwiązania, pozwalające efektywnie zapobiegać występowaniu zjawisk przestępczych skierowanych przeciwko seniorom.