Wiadomości

DEBATA Z GIMNAZJALISTAMI O DOPALACZACH

Data publikacji 21.10.2015

"Dopalacze Kradną Życie” – tak brzmiał tytuł debaty, która odbyła się wczoraj w sali kinowej sopockiego Multikina. W debacie zorganizowanej przez policjantów brali udział uczniowie gimnazjów, pedagodzy oraz zaproszeni eksperci.

"Dopalacze Kradną Życie” – tak brzmiał tytuł debaty, która odbyła się wczoraj w sali kinowej sopockiego Multikina. W debacie zorganizowanej przez policjantów brali udział uczniowie gimnazjów, pedagodzy oraz zaproszeni eksperci.

Wczoraj o godzinie 9. 00 blisko 250 uczniów pierwszych klas gimnazjalnych z sopockich szkół uczestniczyło w debacie pn. „ Dopalacze Kradną Życie”, zorganizowanej przez policjantów wspólnie z sopockim Multikinem. Debata dotyczyła podejmowania przez młodzież zachowań ryzykownych oraz zagrożeń jakie niosą ze sobą dopalacze. Uczniów pedagogów oraz zaproszonych ekspertów przywitał Komendant Miejski Policji w Sopocie inspektor Piotr Bolin.

Debatę rozpoczął psycholog Michał Kuchczyński z Sopockiego Centrum Terapii Poznawczo-Behawioralnej, który podczas swojego dialogu z młodzieżą skupił się na lekcji asertywności, tłumaczył czym jest uzależnienie i podejmowanie zachowań ryzykownych. Przekonywał, że młodzi ludzie zawsze mają wybór i dobre wzory, z których warto brać przykład. Ucieczka w świat złudnych i często niosących nieodwracalne następstwa obietnic, to droga na skróty. Droga, która nie tylko może nam odebrać zdrowie ale też życie.

Wyczerpującą prezentację na temat wyjaśnienia czym są dopalacze, jaka jest po nich reakcja organizmu, jak rozpoznać osobę, która je bierze i jak udzielić jej pomocy przedmedycznej oraz zagadnienia prawne z zakresu środków psychoaktywnych przedstawiła st. sierż. Bożena Domagała z sopockiej Policji. Podczas prezentacji młodzież obejrzała spoty filmowe m. in. z kampanii antydopalaczowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych pn. „ Dopalacze Kradną Życie”.

Pani Anna Kapuścińska dyrektor sopockiego Sanepidu wyjaśniła zasady marketingu tego typu środków oraz opowiedziała o konsekwencjach zdrowotnych i społecznych używania środków odurzających. Kuratorzy Sądowi pani Honorata Sadowska oraz Urszula Czajkowska opowiadały uczniom o odpowiedzialności prawnej osób niepełnoletnich. Pani Weronika Morawiec z sopockiego Ośrodka Promocji Zdrowia i Terapii Uzależnień oraz Główny Specjalista ds. Profilaktyki Uzależnień Sopotu pani Małgorzata Pobłocka, wskazywały, gdzie szukać pomocy oraz jak pomagać sobie i innym.

Głównym celem tego spotkania, było zwrócenie uwagi, że życie wolne od substancji psychoaktywnych pozwala na uniknięcie kolizji z prawem i chroni przed wieloma życiowymi tragediami.

Tego typu spotkania będą kontynuowane w sopockich szkołach.

Powrót na górę strony