Wiadomości

CO ZROBIĆ ABY ZAPOBIEC ZAGUBIENIU DZIECI W CZASIE WYPOCZYNKU

Data publikacji 08.06.2015

Policjanci z Sopotu  apelują do rodziców o szczególną ostrożność i pilnowanie dzieci, zwłaszcza na plażach, czy zatłoczonych deptakach. Tylko w ubiegłą sobotę policjanci zostali poinformowani o zagubieniu na plaży  dwójki dzieci w wieku czterech i dziewięciu lat. Przypominamy, że chwila roztargnienia, czy nieuwagi wystarczy, by wymarzony urlop zapisał się w naszej pamięci tragicznie.

Policjanci z Sopotu apelują do rodziców o szczególną ostrożność i pilnowanie dzieci, zwłaszcza na plażach, czy zatłoczonych deptakach. Tylko w ubiegłą sobotę policjanci zostali poinformowani o zagubieniu na plaży  dwójki dzieci w wieku czterech i dziewięciu lat. Przypominamy, że chwila roztargnienia, czy nieuwagi wystarczy, by wymarzony urlop zapisał się w naszej pamięci tragicznie.

Sezon urlopów już wkrótce, a policjanci w minioną sobotę odnotowali już dwa przypadki zagubienia dzieci na plaży. Szczęśliwie wszystkie się odnalazły, ale czasem do tragedii wystarczy moment i chwila nieuwagi. Z doświadczenia policjantów oraz ratowników WOPR- u, którzy równie często jak policjanci angażują się w tego typu poszukiwania dzieci na sopockiej plaży wskazuje, że rodzice w czasie urlopu, są często nieodpowiedzialni i roztargnieni, co więcej zapominają o tym, że na wakacje przyjechali z pociechą.

Policjanci przypominają , że w przypadku stracenia dziecka z oczu, np. na plaży, bardzo ważne jest szybkie powiadomienie policjantów, ratowników, bo małe dziecko potrafi przejść wiele kilometrów i dojść do sąsiedniego kąpieliska. Każdy sygnał o zaginięciu traktowany jest poważnie, a do poszukiwań angażowane są wszystkie jednostki ratownicze.

Oto kilka cennych porad dla rodziców jak zapobiec zagubieniu dziecka

1. Ułatwisz sobie zadanie, ubierając dziecko w jaskrawą czapeczkę, koszulkę itd.

2. Nie zostawiaj dziecka samego, ani w domu, ani na podwórku, ani przed sklepem, ani w samochodzie. Po prostu nigdzie!

3. Ucz i powtarzaj. Od najmłodszych lat ucz dziecko, jak się nazywa i gdzie mieszka. Starszaka naucz na pamięć swojego numeru telefonu. Tłumacz dziecku, że nie wolno nigdzie iść bez zgody rodziców.

4. Podpowiedz dziecku, jak ma się zachować, gdy się zgubi. Powinno stać w miejscu i czekać, aż je znajdziesz (nie wolno mu wychodzić ze sklepu czy dworca, wsiadać z nikim do samochodu), albo poprosić o pomoc osobę budzącą zaufanie: policjanta, kobietę z dzieckiem, ratownika na plaży.

5. Zapisz dane. Na czas podróży, pobytu na plaży (i nie tylko) przyczep dziecku do ubranka breloczek (np. taki do kluczy, z małym okienkiem i karteczką, na której zmieści się numer telefonu). Możesz też zapisać dane flamastrem na dłoni, na spodzie koszulki lub na specjalnej bransoletce.

6. Nie trać czasu na szukanie dziecka na własną rękę. Natychmiast zawiadom policję, ratowników WOPR- u. Zaangażuj też w poszukiwania innych. Proś o pomoc, kogo się da. Jeśli malec zgubi się w sklepie, na dworcu itd., zgłoś to ochronie, by jak najszybciej rozpoczęto monitorowanie wyjść i ogłoszono komunikat.

Nie panikuj. To niełatwe, ale konieczne. Płacząc i biegając bezładnie w kółko, trudno działać racjonalnie i skutecznie pomóc małej zgubie.

Powrót na górę strony