FERIE ZIMOWE 2014
We wszystkich powiatach naszego województwa policjanci będą prowadzili działania „BEZPIECZNE FERIE”. Funkcjonariusze z drogówki zwiększą nadzór nad bezpieczeństwem i porządkiem w ruchu drogowym podczas wzmożonych przejazdów.
We wszystkich powiatach naszego województwa policjanci będą prowadzili działania „BEZPIECZNE FERIE”. Funkcjonariusze z drogówki zwiększą nadzór nad bezpieczeństwem i porządkiem w ruchu drogowym podczas wzmożonych przejazdów.
20 stycznia br. rozpoczną się dwutygodniowe ferie dla dzieci i młodzieży naszego województwa. By zapewnić bezpieczny wypoczynek dzieci i młodzieży pomorscy policjanci już od piątku 17 stycznia będą sprawdzali autobusy przewożące dzieci na wypoczynek, a także zwiększą nadzór na głównych drogach naszego regionu.
Dodatkowo policjanci z Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego KWP w Gdańsku podczas organizowanych zimowisk spotkają się z uczniami szkół podstawowych, którym wręczone zostaną elementy odblaskowe. Na antenie lokalnych rozgłośni radiowych będzie można również usłyszeć porady jak bezpiecznie przygotować się do wyjazdu na ferie, na co zwrócić uwagę, czego unikać.
By zmniejszyć ilość wypadków, policjanci ruchu drogowego będą pełnić służbę w wytypowanych miejscach, na drogach najbardziej zagrożonych wypadkami. Ich głównym zadaniem będzie konsekwentne ściganie osób naruszających ograniczenia prędkości, eliminacja z ruchu nietrzeźwych kierujących, ujawnianie naruszeń w zakresie stosowania pasów bezpieczeństwa i warunków przewożenia dzieci oraz przestrzegania przez pieszych przepisów ruchu drogowego.
W zainteresowaniu Policji znajdą się także autobusy przewożące dzieci i młodzież, zwłaszcza w okresie wyjazdów i powrotów z zimowisk. Rodzice bądź organizatorzy chcący upewnić się co do bezpieczeństwa transportu, powinni kontaktować się z komendą miejską/powiatową na terenie swojego powiatu na kilka dni przed planowanym wyjazdem i uzgodnić miejsce oraz termin kontroli. Policjanci sprawdzą dokumenty autobusu i kierowcy oraz zbadają stan trzeźwości kierującego.
PORADY PRZED FERIAMI
Przewożenie nart:
Przewożąc narty na dachu należy zwrócić uwagę aby nie przekroczyć maksymalnego dozwolonego obciążenia bagażnika lub boxu, który umieszczamy na dachu pojazdu. Narty powinny być przewożone w pokrowcach, zabezpieczone tak, aby nie wystawały poza obrys pojazdu oraz muszą być dobrze umocowane.
Narty można przewozić również wewnątrz pojazdu, w taki sposób, aby nie stwarzały zagrożenia dla kierowcy i pozostałych pasażerów oraz nie wystawały przez szyby i były w pokrowcach dobrze umocowane , można też umieścić je w specjalnym tunelu w który wyposażone są niektóre m-ki samochodów.
Przygotowanie do podróży:
sprawdźmy trasę podróży – zarówno utrudnienia drogowe, jak i warunki atmosferyczne,
wyjedźmy wcześniej, by potem nie starać się nadganiać czasu,
sprawdźmy stan techniczny pojazdu,
starannie zabezpieczmy bagaż,
w drogę wyruszajmy wypoczęci,
podczas dłuższych podróży zadbajmy o regularne przerwy
Wyjazd na zimowisko: Gdy dziecko wyjeżdża na zimowisko, rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę, by:
w czasie przejazdu dzieci będą miały zapewnioną opiekę
pojazd wyznaczony do przewozu dzieci ma aktualne badania techniczne, ubezpieczenie OC
nie rozmawiało z osobami przypadkowo poznanymi i nie przyjmowało poczęstunku oferowanego przez osoby nieznajome,
nie oddalało się z miejsca wypoczynku bez wiedzy opiekuna,
w czasie wyjazdu dzieci mogą być narażone na kradzież, dlatego lepiej, aby pozostawiły w domu wartościowe przedmioty.
Ferie w domu:
Zabawa na śniegu, zjazdy z górki, jazda na nartach czy łyżwach oraz inne formy aktywności na śniegu mogą sprawić wiele radości. Pamiętaj jednak, że najważniejszy jest zdrowy rozsądek i ostrożność.
• Do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach wybieraj miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań;
• Pamiętaj, że zimą znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdów, więc zachowaj szczególną ostrożność będąc w pobliżu jezdni;
• Nie rzucaj w jadące pojazdy śnieżkami, gdyż takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego;
• Nie dołączaj sanek do samochodu, gdyż może się to skończyć tragicznie; Korzystaj z wyznaczonych lodowisk - bezwzględnie unikaj wchodzenia na zamarznięte rzeki, czy stawy;
w razie potrzeby, np. w przypadku zabłądzenia, o drogę najlepiej pytaj policjanta lub inną osobę w mundurze, np. żołnierza, strażnika miejskiego lub osobę z odpowiednim oznaczeniem, np. przewodnika turystycznego;
Wieczorem używaj elementów odblaskowych, aby być widocznym dla kierowców;
Klucze do mieszkania noś zawsze dobrze zabezpieczone pod odzieżą i nie podawaj nikomu adresu zamieszkania;
Nie otwieraj drzwi osobom nieznajomym;
Życzymy wszystkim bezpiecznego wypoczynku.