Wiadomości

BEZPIECZNE FERIE

Data publikacji 11.02.2013

11 lutego rozpoczęły się w województwie pomorskim ferie zimowe. Policjanci z Sopotu w trosce o wszystkich korzystających z zimowego wypoczynku jak co roku prowadzą akcję „Bezpieczne ferie”.

11 lutego rozpoczęły się w województwie pomorskim ferie zimowe. Policjanci z Sopotu w trosce o wszystkich korzystających z zimowego wypoczynku jak co roku prowadzą akcję „Bezpieczne ferie”.

Wczoraj w naszym województwie rozpoczęły się ferie zimowe. Funkcjonariusze będą spotykać się z uczniami i radzić im jak bezpiecznie spędzać czas wolny. Policjanci skontrolują  również miejsca wypoczynku uczniów pod kątem technicznych zabezpieczeń pomieszczeń. Przeprowadzą też kontrole punktów sprzedaży alkoholu. Szczególną uwagę zwrócą na przypadki sprzedaży alkoholu i papierosów nieletnim i na zagrożenia związane z narkomanią.

Działania mundurowych  ukierunkowane będą również na zapewnienie bezpieczeństwa  w ruchu drogowym. Policjanci z sopockiej drogówki sprawdzać będą stan techniczny pojazdów oraz stan trzeźwości kierowców autokarów. Zwrócą również uwagę, na miejsca, które kierowcy wybierają na postój, a także na sposób załadowania m.in. sprzętu narciarskiego oraz innego bagażu.

Aby  wypoczynek był dla wszystkich spokojny i bezpieczny warto skorzystać z porad,  którymi jak co roku dzielą się
policjanci :

Bezpieczna podróż

Wybierając się na zimowy wypoczynek powinniśmy szczególnie zadbać o bezpieczeństwo w podróży. Poruszając się własnym środkiem transportu pamiętajmy o sprawdzeniu stanu technicznego pojazdu i usunięciu nawet drobnych usterek. Za kierownicę siądź trzeźwy i wypoczęty. Na postój wybierajmy miejsca zaludnione i dobrze oświetlone. Wysiadając z samochodu zabierzmy wszystkie wartościowe przedmioty, zamknijmy auto, uruchamiając urządzenia alarmowe.

 Ferie w miejscu zamieszkania

Bardzo często mamy do czynienia z sytuacją, gdy dzieci spędzają zimowy wypoczynek w miejscu zamieszkania i pozostają przez kilka lub kilkanaście godzin bez opieki pracujących rodziców.

Pouczmy nasze pociechy, aby pod żadnym pozorem nie wpuszczały obcych ludzi do domu. Dziecko powinno mieć kontakt telefoniczny z rodzicami i informować ich o każdym istniejącym zagrożeniu. Na placach zabaw, w parkach, czy skwerach dzieci powinny bawić się w grupie - najlepiej pod okiem dorosłej osoby. Należy „uczulić" dziecko, że nie wolno mu rozmawiać z obcymi, ani oddalać się w ich towarzystwie.
Wytłumaczmy dziecku, aby unikało niebezpiecznych miejsc – bunkry, pokryte lodem rzeki, czy jeziorka mogą być bardzo zdradliwe, a zabawa  może zakończyć się utratą zdrowia czy nawet życia.
Rodzice nastolatków, udających się na wypoczynek w grupie młodzieży powinni dokładnie wiedzieć gdzie i z kim wybiera się młoda osoba.

Bezpieczna zabawa na lodzie

Dzieci uwielbiają zabawy na lodowiskach, ślizgawkach, czy zamarzniętych rzekach. Szczególnie w okresie ferii zimowych zwracajmy uwagę na przestrzeganie podstawowych zasad, aby ten czas zabawy był przyjemny i bezpieczny.
• Jeśli to możliwe, zorganizujmy dzieciom zabawy na nadzorowanych lodowiskach i ślizgawkach. Będziemy wtedy pewni, że nasze pociechy mają zapewnioną fachową opiekę osób dorosłych.
• Jeśli dzieci mają się bawić na lodzie pokrywającym zbiornik wody, to powinni go wcześniej sprawdzić dorośli - lód musi mieć co najmniej 10 cm grubości i nie powinno być na nim przerębli. Także temperatura otoczenia musi być ujemna.
• Należy przestrzec dzieci, aby bez opieki dorosłych nie wchodziły na zamarznięte rzeki, sadzawki, stawy i jeziora. Także pokrywa lodowa przysypana śniegiem jest bardzo zdradliwa, ponieważ pod warstwą śniegu nie widać przerębli.
• Na lód powinny wchodzić co najmniej dwie osoby – mogą one przebywać w pewnej odległości od siebie, ale zawsze w zasięgu wzroku. Pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić na lód, jeśli w pobliżu nikogo nie ma (dotyczy to także wędkarzy).
• Bawiąc się na lodzie nie należy trzymać rąk w kieszeniach – w razie wpadnięcia do wody łatwiej można się wydostać na powierzchnię.
• Jeśli usłyszymy trzeszczenie lodu, nie zatrzymujmy się, ale natychmiast zawróćmy w kierunku brzegu.
• Szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu ujścia rzek i kanałów, nurtów rzek, ujęć wody, mostów, pomostów i przy brzegach, ponieważ zwykle w tych miejscach lód jest cieńszy. Należy też unikać miejsc zacienionych, gdzie przez pokrywę lodową widać płynącą wodę.

Powrót na górę strony