Wiadomości

Jazdę hulajnogą zakończyli wysokimi mandatami

Data publikacji 01.04.2025

Promil alkoholu w wydychanym powietrzu miał 41-latek, a jego 37-letni kolega blisko pół promila alkoholu, którzy w nocy w centrum Sopotu kierowali hulajnogami elektrycznymi. Mieszkańcy powiatu chojnickiego naruszyli też znak B-1 „zakaz ruchu w obu kierunkach”, a na ulicy Grunwaldzkiej, zamiast jechać po ulicy, jechali po chodniku. Obaj zostali ukarani wysokimi mandatami za jazdę hulajnogą po alkoholu, za pozostałe wykroczenia mundurowi ich pouczyli. 

Dziś po północy policjanci w trakcie patrolowania rejonu Placu Przyjaciół Sopotu zauważyli dwóch mężczyzn na hulajnogach elektrycznych. Minęli oni znak B-1 „zakaz ruchu w obu kierunkach”, a potem na ulicy Grunwaldzkiej, zamiast jechać po ulicy, jechali po chodniku. Policjanci od razu zatrzymali ich do kontroli drogowej i ustalili, że to mieszkańcy powiatu chojnickiego w wieku 37 i 41 lat. 

Podczas rozmowy z mężczyznami mundurowi poczuli też silny zapach alkoholu. Badanie trzeźwości wykazało, że 41-letni mieszkaniec Chojnic ma promil alkoholu, a 37-latek z okolic Chojnic blisko pół promila. Obaj ponieśli konsekwencje finansowe. 41-latek został ukarany mandatem w wysokości 2500 złotych za jazdę hulajnogą w stanie nietrzeźwości, natomiast jego kolega dostał mandat w wysokości 1000 złotych za jazdę hulajnogą elektryczną po użyciu alkoholu. Za pozostałe wykroczenia mundurowi ich pouczyli. 

Apelujemy o rozwagę na drodze i przypominamy przepisy dotyczące poruszania się hulajnogą elektryczną:
 
Kto może poruszać się na hulajnodze i jakie musi mieć uprawnienia?

Dzieci do 10 roku życie mają zakaz poruszania się na hulajnogach elektrycznych, z wyjątkiem strefy zamieszkania, gdy są pod opieką osoby dorosłej. Pomiędzy 10 a 18 rokiem życia dzieci muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 bądź T. Osoby pełnoletnie nie muszą posiadać żadnych uprawnień.

Gdzie i jak należy się poruszać?

Jeżdżąc hulajnogą elektryczną mamy obowiązek korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. W przypadku braku drogi dla rowerów sprawa jest bardziej skomplikowana. Po jezdni na hulajnodze elektrycznej możemy się poruszać, tylko gdy ruch pojazdów na danej drodze odbywa się z dozwoloną prędkością nie większą niż 30 km/h. Natomiast chodnikiem, gdy prędkość na danej drodze jest większa niż 30 km/h.

Z jaką prędkością możemy się poruszać i jak się mamy zachowywać wobec pieszych?

Obecne przepisy określają maksymalną prędkość, z jaką możemy się poruszać na hulajnodze elektrycznej, która w przypadku drogi dla rowerów i jezdni wynosi 20 km/h. Na chodniku mamy obowiązek jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego.

Czego nie wolno jeżdżąc na hulajnodze elektrycznej?

Podróżując na hulajnodze elektrycznej nie wolno ciągnąć i holować innych pojazdów, przewozić innych osób, zwierząt czy ładunku. Zabronione jest również kierowanie w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu.

Przypominamy, że za jazdę hulajnogą elektryczną po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) grozi mandat karny w wysokości 1000 złotych, natomiast za jazdę hulajnogą w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) wysokość mandatu wzrasta do kwoty 2500 złotych.

Powrót na górę strony