Wiadomości

Ukradł sąsiadowi rower i nim jeździł

Data publikacji 27.03.2025

Kryminalni z Sopotu zatrzymali 52-latka podejrzanego o kradzież roweru. Sprawca ukradł rower należący do sąsiada i nim jeździł. Policjantom tłumaczył się, że myślał, iż jest on nieużywany, bo stał w piwnicy pod schodami, wziął go i wymienił w nim kilka rzeczy. Sopocianin wczoraj usłyszał zarzut kradzieży jednośladu i wkrótce odpowie za to przed sądem.

Kradzieże rowerów są zazwyczaj przypadkowe. Złodzieje wykorzystują fakt pozostawienia jednośladu na tzw. „chwilkę” bez żadnych zabezpieczeń i nadzoru. Do kradzieży dochodzi także z miejsc, w których są one przechowywane, czyli z garaży, klatek schodowych, piwnic oraz balkonów. 

W minioną środę sopoccy kryminalni zatrzymali 52-latka podejrzanego o kradzież roweru. Okazało się, że to sąsiad właściciela jednośladu. Zatrzymany mężczyzna w rozmowie tłumaczył się policjantom, że myślał, iż rower jest nieużywany, bo stał w piwnicy pod schodami, wziął go i wymienił w nim kilka rzeczy, a potem nim jeździł. 52-letni sopocianin trafił do policyjnej celi, a wczoraj na podstawie zebranych dowodów ogłoszono mu zarzut kradzieży jednośladu o wartości 1500 złotych. Za to przestępstwo grozi kara do nawet 5 lat pozbawienia wolności. 

Przypominamy!!!

Ofiarą przestępców najczęściej stają się osoby, które zapominają, są roztargnione, czy zbyt ufne, a także, które niewłaściwie zabezpieczają cenne przedmioty. Kiedy idziemy kupić rower zapytajmy sprzedawcę o możliwość dokupienia dobrego mechanicznego zabezpieczenia, jednak nie kierujmy się tylko względami finansowymi. Należy zwrócić przede wszystkim uwagę, aby zabezpieczenie rzeczywiście uniemożliwiło kradzież jednośladu.

  • Kupując nawet najlepsze i najdroższe zapięcie musimy pamiętać, aby z niego korzystać. Nigdy nie pozostawiajmy nieprzypiętego roweru przed sklepem bądź innym miejscem ogólnie dostępnym!
  • Używajmy solidnego zapięcia - Wybierajmy zapięcia typu U-lock lub łańcuch z hartowanej stali. Cienkie linki są łatwiejsze do przecięcia.
  • Nie przypinajmy roweru do krat bądź innych elementów stanowiących tylko element dekoracyjny budynku ponieważ zbyt cienką kratę złodziej może zabrać wraz z rowerem.
  • Zostawiając jednoślad w piwnicy, na balkonie albo na klatce schodowej przypnijmy go do elementów na stałe przytwierdzonych do ściany, ale przede wszystkim zastanówmy się, czy jest to rzeczywiście dobrze zabezpieczone miejsce.
  • Kiedy zostawiamy rower na klatce schodowej pamiętajmy, aby zamykać drzwi wejściowe i poprośmy innych mieszkańców bloku, aby też to uczynili.
  • Pozostawiając rower w miejscu ogólnodostępnym starajmy się zostawić go w miejscu monitorowanym np. obok kamery miejskiej.
  • Zapiszmy numer ramy oraz inne numery nabite na rowerze, a także zróbmy mu zdjęcie. W przypadku kradzieży przekażmy te dane Policji.
  • Jeżeli mamy możliwość ubezpieczmy swój rower od kradzieży.
  • Pamiętajmy także, że łupem padają nie tylko rowery, ale także osprzęt przy nich pozostawiany, taki jak licznik, pompka czy zawieszone torby.

Kradzież zabezpieczonego roweru trwa dłużej, a przede wszystkim naraża złodzieja na zatrzymanie go na gorącym uczynku. Gdy dojdzie już do kradzieży należy natychmiast powiadomić Policję.

  • Na zdjęciu zatrzymany mężczyzna
Powrót na górę strony