Wiadomości

Utraciłeś dokumenty? Zastrzeż je w Banku!

Data publikacji 12.03.2025

Sopoccy policjanci po raz kolejny włączyli się do udziału w ogólnopolskiej kampanii informacyjnej pn. „DOKUMENTY ZASTRZEŻONE” zorganizowanej przez Związek Banków Polskich. Jej celem jest poszerzenie ogólnej wiedzy o potrzebie zastrzegania w bankach utraconych dokumentów tożsamości przez każdą osobę, której taka sytuacja się przytrafiła. W ramach prowadzonej akcji mundurowi przekazują ulotki z informacjami o tym, jak chronić swoją tożsamość oraz jak postępować w przypadku utraty dokumentów.

Policjanci z Sopotu są współuczestnikami akcji informacyjnej o nazwie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE zorganizowanej przez Związek Banków Polskich. Celem tej kampanii jest poszerzenie ogólnej wiedzy o potrzebie zastrzegania w bankach utraconych dokumentów tożsamości przez każdą osobę, której taka sytuacja się przytrafiła. Nie ma znaczenia, czy stało się to w wyniku zgubienia czy kradzieży. Zastrzegać utracone dokumenty powinniśmy wszyscy - niezależnie od tego, czy jesteśmy już klientami jakiegoś banku, czy też nigdy z usług bankowych nie korzystaliśmy. Funkcjonariusze informują o tym, jakie możemy zyskać korzyści, jeśli poinformujemy placówkę banku o utracie dokumentów.

Główne hasła kampanii głoszą:

  • UTRACIŁEŚ DOKUMENTY? ZASTRZEŻ JE W BANKU!
  • NIE POZWÓL UKRAŚĆ SWOJEJ TOŻSAMOŚCI

Kradzież albo zgubienie dowodu osobistego, prawa jazdy, paszportu czy innego dokumentu tożsamości to bardzo poważny problem, mogący doprowadzić do szeregu trudnych do wyjaśnienia sytuacji z wykorzystaniem naszych danych do celów przestępczych.

Co zrobić w przypadku utraty dokumentów?

  • Utracone dokumenty należy najpierw zastrzec w banku – to kilkanaście tysięcy placówek w całym kraju (zobacz listę banków). W wielu z nich nie trzeba nawet mieć konta bankowego. Wystarczy zgłosić zastrzeżenie tylko w jednym banku, a dane zostaną automatycznie przekazane do wszystkich pozostałych uczestników Systemu DZ. Najlepiej to zrobić osobiście w oddziale bankowym. Część banków przyjmuje zastrzeżenia również telefonicznie, pod numerem +48 828 828 828 (tylko od własnych klientów, po zdalnej weryfikacji tożsamości).
  • Pamiętajmy, że oprócz zastrzeżenia dokumentów w banku, powinniśmy również poinformować o ich utracie najbliższy organ gminy lub placówki konsularne i wyrobić sobie nowy dokument. Informacje dotyczące konieczności zawiadomienia organu gminy o utracie dokumentu znajdują się na stronie gov.pl.
  • W przypadku, gdy dokumenty zostały utracone w wyniku przestępstwa, należy powiadomić najbliższą jednostkę Policji.

Równolegle z kampanią funkcjonuje system, który w swojej bazie danych gromadzi informacje dotyczące zgłoszeń o utraconych dokumentach. W III kwartale 2023 r. baza Systemu DZ. wzrosła o 46.273 szt. zarejestrowanych dokumentów i zawierała łącznie ponad 2 miliony 424 tysiące 596 szt. dokumentów zastrzeżonych z powodu ich zagubienia lub kradzieży. Patronat nad kampanią objęły Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Federacja Konsumentów.
Na ulotkach przekazywanych przez policjantów oraz w pomieszczeniach recepcyjnych dostępne są informacje, z których dowiedzieć się można co zrobić w przypadku utraty dokumentów; gdzie, dlaczego oraz jakie rodzaje dokumentów należy zastrzegać.

Szczegółowe informacje dostępne są również na stronie internetowej www.dokumentyzastrzezone.pl 
 

  • Plakat. Na ciemnym tle zakapturzona postać, kod QR, dowód osobisty i napisy o treści:

SYSTEM DZ 
Dokumenty Zastrzeżone
www.DokumentyZastrzezone.pl
Ogólnopolska baza milionów skradzionych i zgubionych dokumentów ochroni przed przestępstwami na Twoje nazwisko!

Co robić po stracie dokumentów?
Zastrzec je w banku
Zgłosić sprawę na Policji (w przypadku kradzieży)
Wyrobić nowe dokumenty

System dla każdego - nie trzeba być klientem żadnego banku. W kilka minut dane są dostępne dla wszystkich banków, oraz dla operatorów telefonii komórkowych i innych firm.

UTRACIŁEŚ DOKUMENTY? ZASTRZEŻ JE W BANKU!

NIE POZWÓL UKRAŚĆ SWOJEJ TOŻSAMOŚCI!

Społeczna Kampania Informacyjna

Patronat honorowy
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Współpraca
POLICJA

Patronat
Federacja Konsumentów

Organizator
ZWIĄZEK BANKÓW POLSKICH
Powrót na górę strony