26 luty 2025 roku - 100-lecie kobiet w Policji
2025 rok to szczególny czas dla polskiej Policji, ponieważ obchodzimy 100-lecie obecności kobiet w policyjnych szeregach. 26 lutego 1925 roku utworzona została Policja Kobieca. Na czele brygady sanitarno-obyczajowej stanęła podkomisarz Stanisława Filipina Paleolog, obecna patronka pomorskich policjantów.
Historia Kobiet w Polskiej Policji sięga 26 lutego 1925 roku, kiedy to pod wpływem rezolucji VI Międzynarodowego Kongresu w sprawie Zwalczania Handlu Kobietami i Dziećmi, z polecenia ministra spraw wewnętrznych Cyryla Ratajskiego, utworzona została Policja Kobieca. Na czele brygady sanitarno-obyczajowej stanęła podkomisarz Stanisława Filipina Paleolog.
Dzisiejszy dzień to ważna rocznica, która przypomina o wkładzie funkcjonariuszek w budowanie bezpieczeństwa i porządku publicznego na przestrzeni całego stulecia. W tamtych czasach wymagania rekrutacyjne były bardzo surowe – dotyczyły m.in. wieku, stanu cywilnego i sytuacji rodzinnej. Pomimo tych ograniczeń pierwsze policjantki skutecznie realizowały zadania związane z walką z handlem ludźmi, przestępstwami seksualnymi, przemocą domową oraz profilaktyką społeczną. Dzięki swojej empatii i zaangażowaniu, kobiety szybko stały się nieodzownym wsparciem w pracy z dziećmi i młodzieżą.
Obecnie funkcjonariuszki z powodzeniem łączą tradycyjne zadania policyjne z działalnością edukacyjną i profilaktyczną, budując zaufanie społeczne. We współczesnej Polskiej Policji kobiety mają swoje miejsce w każdej ze służb - pełnią służbę patrolową i w ruchu drogowym, są w służbie prewencyjnej i w pionie kryminalnym oraz służbie logistycznej. Kobiety służą w oddziałach prewencji, działają operacyjnie i jeżdżą na międzynarodowe misje. Dzisiejsze policjantki nie muszą spełniać takich „wymogów” jak bycie panną czy posiadanie krótkich włosów. Kryteria dla kandydatek do Policji są takie same jak dla mężczyzn – również test sprawnościowy zarówno panie, jak i panowie zdają dokładnie taki sam.
W Komendzie Miejskiej Policji w Sopocie kobiety odgrywają istotną rolę w codziennej służbie – służbę pełni 39 policjantek. Każdego dnia realizują one odpowiedzialne zadania, łącząc profesjonalizm z empatią, co czyni ich pracę wyjątkową.
Kim jest patronka pomorskich policjantów?
Stanisława Filipina Paleolog urodziła się 4 maja 1892 roku, a zmarła 3 grudnia 1968 roku. Jej przygoda z Policją zaczęła się w 1925 roku. Powstały w 1923 roku Polski Komitet Walki z Handlem Kobietami i Dziećmi zorganizował w 1925 roku kurs dla kobiet, których rolą w Policji miała być walka z handlem, jak wówczas nazywano „żywym towarem”. Po ukończeniu kursu Paleolog otrzymała stopień st. przodownika PP i została kierownikiem kobiecej Brygady Sanitarno-Obyczajowej Urzędu Śledczego Stołecznej Komendy PP. Od tego czasu nazywana była komendantką. Stanisława Filipina Paleolog, już jako podkomisarz, od 1935 roku kierowała pracą Referatu Policji Kobiecej w Centrali Służby Śledczej Komendy Głównej Policji Państwowej. Do niej należało też organizowanie szkoleń dla kandydatek do kobiecej Policji i inspekcja poszczególnych jej komórek. Ponadto utrzymywała kontakty z policjantkami innych państw.
Więcej o patronce pomorskich policjantów znajduje się w linku: Biogram Stanisławy Filipiny Paleolog - patrona Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku
Zachęcamy też do lektury o historii Kobiecej Policji - Historia i Tradycja - portal Polskiej Policji