Wiadomości

Poranne przymrozki mogą być niebezpieczne dla kierowców. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo na drodze

Data publikacji 17.10.2024

Poranne przymrozki i zmienna pogoda to trudny okres dla wszystkich użytkowników dróg. Zmiana pogody wymusza zmianę techniki jazdy, o czym niestety wielu kierowców zapomina. Apelujemy o rozwagę i zdrowy rozsądek. Przypominamy, że niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze może być przyczyną tragedii. Prawidłowe przygotowanie pojazdu do jazdy ma znaczący wpływ na nasze bezpieczeństwo.

Obecna aura sprawia, że warunki na drodze są bardzo zmienne. Jednego dnia rano zaskoczyć nas może mżawka, innego mróz. Takie warunki bywają zdradliwe i niebezpieczne. Dlatego warto w drogę wyruszyć wcześniej, aby nasz pośpiech nie doprowadził do nieszczęścia. Zadbajmy też o dobrą widoczność zza kierownicy samochodu. Skrobanie szyby z zamarzniętego osadu, a także wytarcie zaparowanych od wewnątrz szyb i lusterek wpływa na bezpieczeństwo nie tylko nasze, ale również innych użytkowników dróg.

Zmiana warunków pogodowych wymusza też na kierowcach zmianę techniki prowadzenia pojazdu. Mając na uwadze pierwsze przymrozki przypominamy, jak ważne jest dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Wielu kierowcom wydaje się, że jezdnia jest czarna i sucha. Tymczasem na ulicy może znajdować się cienka, zmrożona warstwa, przez którą koła naszego samochodu szybko stracą przyczepność. Pamiętajmy, że w wielu różnych miejscach nawierzchnia dróg połączona z opadami atmosferycznymi, czy leżącymi na drogach liśćmi wydłuża drogę hamowania, a w skrajnych wypadkach kierujący może wpaść w poślizg i nie zapanować nad swoim samochodem. Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, wchodzenie w zakręt może być bardzo niebezpieczne. Nie szarżujmy, myślmy i przewidujmy zagrożenia!

O swoje bezpieczeństwo powinni też zadbać piesi i rowerzyści. Nawet na przejściu dla pieszych warto się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Pamiętajmy, że przy śliskiej czy oblodzonej nawierzchni droga hamowania zawsze się wydłuża. Pieszy ma oczywiście  pierwszeństwo na przejściu, ale pamiętajmy, aby dla własnego bezpieczeństwa stosować jednak zasadę ograniczonego zaufania.

Nasze bezpieczeństwo, jako niechronionych uczestników ruchu drogowego, może też poprawić zadbanie o widoczność na drodze. Nie zapominajmy więc o kamizelkach odblaskowych lub odblaskach, a rowerzyści dodatkowo o obowiązkowym oświetleniu. Wprawdzie pieszy nie ma obowiązku, aby wykorzystywać elementy odblaskowe na obszarze zabudowanym, ale warto zakładać je również w takich miejscach, aby zadbać o własne bezpieczeństwo. Dzięki odblaskom kierowca znacznie szybciej nas dostrzeże i będzie miał więcej czasu na reakcję.

 

Zdjęcie: mł. asp. Emil Marchewka KMP Gdańsk

  • Na zdjęciu las w porze jesiennej i radiowóz, który znajduje się na leśnej drodze.
Powrót na górę strony