Policja radzi, jak zabezpieczyć ogródki działkowe na jesień i zimę
Jesień w pełni, a wraz z tą porą roku swój sezon kończą działkowcy. Dlatego policjanci przypominają właścicielom ogródków o właściwym zabezpieczeniu swoich altan, działek oraz znajdującego się tam wyposażenia.
Koniec sezonu działkowego to czas, kiedy właściciele ogródków na kilka miesięcy pozostawiają swoje altany bez nadzoru. Nic więc dziwnego, że ta sytuacja może przyciągać potencjalnych złodziei. Należy sobie zdawać sprawę, że to właśnie w okresie zimowym najczęściej dochodzi do włamań i kradzieży w tych miejscach.
Aby ustrzec się przed złodziejami, a przynajmniej ograniczyć ryzyko poniesienia szkód w mieniu, policjanci zachęcają do regularnego doglądania swoich ogródków działkowych np. w ramach spacerów.
Niestety często bywa tak, że szkody wyrządzone przez „niechcianych gości" mogą okazać się większe niż tylko skradzione mienie. Sprawcy, aby dostać się do wnętrza pomieszczenia, dewastują altany i uszkadzają zabezpieczenia okien i drzwi. Dlatego podczas doraźnych kontroli naszych działek sprawdzajmy stan zabezpieczenia altanek. Szczególną uwagę zwróćmy na ewentualne uszkodzenia zamków. Jeżeli stwierdzimy, że posiadane przez nas zabezpieczenia mogą być niewystarczające, warto zastanowić się nad dodatkowymi zabezpieczeniami np. zamontować okiennice oraz wzmocnić ościeżnice drzwi.
Policjanci apelują również o to, aby poza sezonem nie zostawiać w altanach i schowkach narzędziowych żadnych wartościowych przedmiotów. Drogie narzędzia elektryczne czy sprzęty kuchenne mogą kusić potencjalnych złodziei, więc warto zabrać je do domu.
Nieoceniona może okazać się dobra współpraca z właścicielami sąsiednich altanek, którzy mogą wzajemnie dbać o bezpieczeństwo pobliskich działek. Policjanci radzą działkowcom, aby pozostawali ze sobą w kontakcie i wymienili się z sąsiadami numerem telefonu. Na zasadzie wzajemności zwracajmy uwagę na osoby nieznajome, które chodzą po terenie ogrodu. Jeżeli zauważymy nieznane, parkujące w okolicy auto, to postarajmy się zapamiętać jego numer rejestracyjny i markę. W razie wątpliwości, czy jakichkolwiek podejrzeń, o swoich spostrzeżeniach niezwłocznie poinformujmy Policję, dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Jeżeli sprawa nie wymaga pilnego reakcji, skontaktujmy się ze swoim dzielnicowym. Jego dane znajdziemy na stronie internetowej najbliższej jednostki Policji lub w aplikacji MOJA KOMENDA, którą wcześniej musimy pobrać i zainstalować na swoim telefonie lub tablecie.