Rowerzysto, bądź ostrożny na drodze i pamiętaj o właściwym zabezpieczeniu jednośladu przed kradzieżą
Sprzyjające warunki pogodowe zachęcają miłośników wypraw rowerowych do ruszenia w trasę. Jednak żeby w pełni cieszyć się tą formą rekreacji na świeżym powietrzu, trzeba pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Nie należy też zapominać o odpowiednim zabezpieczeniu jednośladu przed kradzieżą.
Rower to nie tylko beztroska przyjemność. Cyklistów nie chronią karoseria ani poduszki powietrzne, przez co są bardziej narażeni na przykre następstwa wypadków niż kierujący samochodami. Dlatego powinni bacznie obserwować otoczenie, ponieważ każde zderzenie lub upadek, może skończyć się nieprzyjemnymi lub tragicznymi w skutkach konsekwencjami. W przypadku poruszania się w ruchu miejskim powiedzenie „mieć oczy dookoła głowy” jest w przypadku rowerzystów bardzo ważne. Należy też bezwzględnie przestrzegać przepisów obowiązujących w ruchu drogowym.
Przypominamy, że do obowiązkowego wyposażenia roweru należą:
- oświetlenie przednie w kolorze białym lub żółtym, które świeci światłem ciągłym lub migającym,
- oświetlenie tylne świecące w sposób ciągły lub migający,
- tylny odblask w czerwonym kolorze,
- sprawny hamulec,
- dzwonek.
Pamiętajmy również o kasku i odpowiednim ubraniu, które nie tylko zapewni komfort termiczny, ale i widoczność na drodze. Przepisy dotyczące ruchu rowerów nie nakładają obowiązku korzystania z kasków ochronnych. Należy jednak wziąć pod uwagę, że kask chroni głowę – część ciała najbardziej narażoną na urazy. Z kolei kamizelka odblaskowa, szelki odblaskowe, opaski, ułatwiają dostrzeżenie rowerzysty przez kierowcę, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych.
Rowerem po drodze
Rowerzysta jest obowiązany:
- korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić,
- zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym, gdy porusza się po drodze dla rowerów i pieszych.
Jeśli nie ma drogi przeznaczonej specjalnie dla rowerzystów lub nie można z niej korzystać np. z powodu robót drogowych, wtedy kierujący rowerem powinien poruszać się poboczem, a jeżeli nie nadaje się ono do jazdy – jezdnią (możliwie blisko prawej krawędzi).
Przepisy zabraniają ruchu rowerów po drogach ekspresowych i autostradach.
Wyjątek
Rowerzysta może korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, gdy:
- opiekuje się osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem,
- szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,
- warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź czy gęsta mgła).
Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
Z dzieckiem na rowerze
- Dzieci poniżej 10-tego roku życia mogą poruszać się na rowerze jedynie pod opieką osoby dorosłej.
- Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę. Dozwolone jest przewożenie dziecka w przyczepie rowerowej.
- Przewozić dziecko na rowerze lub w przyczepie rowerowej może tylko osoba, która ukończyła 17 lat.
Rowerzysta a przejście dla pieszych
Zbliżając się do przejścia dla pieszych rowerzysta jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.
Podobnie jak inni kierujący, rowerzysta ma zakaz:
- wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany,
- omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu,
- jazdy wzdłuż po przejściu dla pieszych.
Rowerzysta obowiązany jest przestrzegać następujących zakazów:
- jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, (dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego),
- czepiania się pojazdów,
- jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach,
- kierowania rowerem w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu,
- korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.
Aby zapobiec utracie „dwóch kółek” zachęcamy do właściwego zabezpieczenia i indywidualnego znakowania rowerów, co z pewnością może zniechęcić złodzieja do podjęcia próby kradzieży. W każdym przypadku pozostawienia roweru, zwłaszcza nowego lub droższego, właściciel musi mieć świadomość, że złodziej wykorzysta każde ułatwienie. Najlepiej do zaparkowania roweru wybierać miejsca monitorowane, a sam pojazd wyposażyć w dobre zabezpieczenie. Pamiętajmy, ze skuteczniejsze są dwa zabezpieczenia niż jedno. Pokonanie ich zajmie złodziejowi więcej czasu, co zmniejszy prawdopodobieństwo kradzieży. Warto zadbać o właściwe zabezpieczenie piwnicy, w której przechowuje się jednoślad. Złodzieja goni czas, a dobrze zabezpieczone piwnice mogą okazać się dla niego zbyt dużym wyzwaniem. Należy też zwracać uwagę na to kto wchodzi do klatki schodowej. Często zdarza się, że wpuszczamy do bloku osoby po usłyszenia dzwonku domofonu bez sprawdzenia kto chce wejść na klatkę.
Gdy dojdzie do kradzieży, należy niezwłocznie powiadomić Policję, wskazując jak najwięcej cech identyfikacyjnych roweru.