35-letni sprawca stalkingu trafił do aresztu
Sopoccy policjanci zatrzymali 35-latka bez stałego miejsca pobytu, który od kilku miesięcy uporczywie nękał byłą partnerkę. Sprawca wydzwaniał do niej, pisał sms-y i nachodził ją w różnych miejscach. Ponadto w lutym br. dusił pokrzywdzoną, przytrzymywał ją i uderzył w brzuch powodując powstanie obrażeń ciała. Za popełnione przestępstwa 35-latek usłyszał zarzuty i decyzją sądu trafił do aresztu na trzy miesiące. Za stalking grozi mu kara nawet 8 lat więzienia.
W minionym tygodniu sopoccy policjanci z Sopotu odebrali zgłoszenie, że przed jednym z budynków były partner 32-latki zgłaszającej interwencję zaczepiał jej mamę i był agresywny. Skierowani na miejsce mundurowi potwierdzili zgłoszenie i ustalili, że nie była to jednorazowa sytuacja. Okazało się, że mężczyzna od kilku miesięcy uporczywie nękał byłą partnerkę. Sprawca wydzwaniał do niej, pisał sms-y (nawet do stu dziennie) i nachodził kobietę oraz jej rodzinę, gdy u nich przebywała. Ponadto w lutym br. dusił 32-letnią pokrzywdzoną, przytrzymywał ją i uderzył w brzuch powodując powstanie obrażeń ciała.
Gdy policjanci przyjechali na interwencję byłego partnera już tam nie było. Jego tożsamość była znana – był to 35-letni obywatel Ukrainy – i mimo, że nie posiadał on stałego miejsca zamieszkania, jeszcze tego samego dnia w wyniku policyjnych działań został on zatrzymany na terenie Sopotu przez funkcjonariuszy z Oddziału Prewencji Policji w Gdańsku. Sprawca trafił do policyjnej celi.
Zebrane w sprawie dowody policjanci przekazali prokuratorowi i doprowadzili do prokuratury zatrzymanego 35-latka. Prokurator ogłosił podejrzanemu zarzuty uporczywego nękania i uszkodzenia ciała byłej partnerki, a po przesłuchaniu zawnioskował do sądu o jego tymczasowe aresztowanie. Sąd przychylił się do tego wniosku i 35-latek najbliższe trzy miesiące spędzi za kratami. Za uporczywe nękanie (stalking) grozi kara do 8 lat więzienia. Przestępstwo uszkodzenia ciała zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolności.
Pamiętaj! Przestępstwo stalkingu uregulowane jest w art. 190a kodeksu karnego. Stalking polega na uporczywym nękaniu innej osoby lub osoby jej najbliższej oraz wzbudzaniu u niej uzasadnionego okolicznościami poczucia zagrożenia, poniżenia lub udręczenia albo też istotnego naruszania jej prywatności.
Co możesz zrobić, kiedy ktoś Cię nęka:
- Przede wszystkim należy wyraźnie oświadczyć, że nie życzysz sobie jego działań: żądasz zaniechania wysyłania sms-ów, prezentów, nachodzenia Cię w pracy, przysyłania listów.
- Udokumentuj zachowanie sprawcy, np. zachowując treść e-maila, w którym wzywasz do zaprzestania nękania. Warto gromadzić dane na temat niechcianych działań stalkera.
- Jeśli agresor niszczy Twoje mienie, dokumentuj te działania (na przykład fotograficznie) i gromadź rachunki, by można było prawidłowo ocenić wielkość strat.
Co możesz zrobić, kiedy stałeś się ofiarą stalkingu:
- Jeśli znajdujesz się w bezpośrednim niebezpieczeństwie dzwoń na numer 112. Pamiętaj, że ignorowanie takiego zachowania może spowodować jeszcze większe zagrożenie.
- Poinformuj Policję o swoich obawach. Złóż zawiadomienie wraz z wnioskiem o ściganie. Zawiadomienie o przestępstwie można złożyć również bezpośrednio w prokuraturze.
- Jednocześnie skorzystaj z pomocy biura detektywistycznego, porad prawnika, a także wsparcia psychologa. Pamiętaj, że stalker może doprowadzić Cię do prób samobójczych.