Jak ustrzec się przed włamaniem
Wakacje w pełni. Część z nas urlop ma już za sobą, a dla tych, którzy beztroski wypoczynek mają przed sobą przygotowaliśmy garść porad, jak nie stać się ofiarą włamania do domu bądź mieszkania.
Nikt nie chce być okradziony, szczególnie we własnym domu czy mieszkaniu. Niestety złodzieje, wykorzystując brak zabezpieczeń i ostrożności właścicieli, włamują się do naszych domów i mieszkań. Do włamań najczęściej dochodzi podczas urlopu, okresów świątecznych, przedłużonych weekendów, a także kiedy jesteśmy w pracy. Złodzieje zanim kogoś okradną długo go obserwują. Mają wtedy bardzo dobre rozeznanie. Wiedzą, gdzie pracujemy, do której szkoły uczęszczają nasze dzieci, wiedzą też o naszych stałych nawykach. To, ile ukradną, zależy od tego ile mają na to czasu. Niekiedy jest to tylko zabranie leżących na wierzchu przedmiotów, czasem możemy wrócić do domu, gdzie zostały tylko puste ściany.
Kradzież z włamaniem jest przestępstwem kryminalnym, które pociąga za sobą nie tylko straty materialne, ale również wiąże się z utratą poczucia bezpieczeństwa. Zdaniem psychologów ofiary włamań doświadczają stanów lękowych, cierpią na bezsenność i bóle głowy. Skutki psychologiczne są niekiedy poważniejsze niż utrata kosztowności. Dlatego nie dajmy szans włamywaczom! Oto kilka zasad bezpieczeństwa i zachęcenie do właściwego zabezpieczenia dobytku, mieszkania czy domu:
- Media społecznościowe mogą być źródłem informacji dla złodzieja. Nie wszyscy muszą wiedzieć, gdzie i kiedy planujemy wyjechać. Zdjęcia z wakacji zamieszczajmy dopiero po powrocie.
- Przed wyjazdem na urlop poprośmy sąsiada lub inną zaufaną osobę, by podczas naszej nieobecności zaopiekowała się domem/mieszkaniem, zebrała ze skrzynki pocztowej przychodzącą korespondencję i ulotki. Nigdy nie zostawiajmy kluczy w umówionym miejscu, np. pod wycieraczką czy doniczką.
- Pamiętajmy również, żeby za każdym razem, kiedy wychodzimy z domu, zamykać drzwi i okna (również te piwniczne i dachowe) oraz włączyć alarm. Przed dłuższym wyjazdem warto także zakręcić zawory doprowadzające wodę i gaz do domu oraz pomieszczeń gospodarczych.
- Planując urlop, rozważmy zdeponowanie w banku posiadanej gotówki, kosztowności i innych przedmiotów wartościowych. Stamtąd na pewno je odbierzemy. Bezpieczne będą czekały na nasz powrót.
- Na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać. Choć zabezpieczenie może być kosztowne, zainwestujmy w rolety antywłamaniowe, atestowane zamki, alarm połączony z monitoringiem, czujniki ruchu i dobre oświetlenie terenu. Pamiętajmy, złodziej, typując dom do włamania, wybierze ten z zabezpieczeniami łatwiejszymi do pokonania!
Gdy doszło już do włamania, niezależnie od tego, czy jesteś ofiarą, czy świadkiem przestępstwa, jak najszybciej staraj się zawiadomić Policję. Prawdopodobieństwo ujęcia sprawcy zależy od czasu, jaki upłynął od zdarzenia do wezwania Policji. Dzwoniąc na Policję masz prawo zachować anonimowość.
ZAUFAJ SĄSIADOM I POLICJI!!!