Pies ugryzł dziecko. Apelujemy o szczególną ostrożność w przypadku kontaktu z czworonogami
Za zachowanie psa zawsze odpowiada jego właściciel. Skutki zachowań psów wynikają najczęściej z błędów popełnianych przez ludzi - np. chowanie nieodpowiedniej rasy psa w domu, nieprzestrzeganie terminów szczepień, niewłaściwe warunki bytowe, brak szkoleń i dyscypliny. Jeżeli jesteś właścicielem psa pamiętaj, że brak wyobraźni może doprowadzić do tragedii! W weekend policjanci ukarali 500-złotowym mandatem właściciela psa, który ugryzł dziecko.
15 czerwca około godziny 9.00 do policjantów z Sopotu wpłynęło zgłoszenie, że w pobliżu jednego z lokali pies ugryzł w rękę 4,5 letnią dziewczynkę, która krwawi i zostaje przewieziona do pogotowia ratunkowego. Na miejsce od razu pojechali policjanci „patrolówki”, którzy potwierdzili zgłoszenie i ustalili, że właścicielem psa jest 60-letni sopocianin. Mężczyzna okazał książeczkę szczepień psa z aktualnymi szczepieniami. Oświadczył też, że przywiązał psa do słupa i poszedł do piekarni, a gdy wrócił okazało się, że pies ugryzł dziecko.
Na szczęście dziewczynka nie odniosła poważnych obrażeń i policjanci ukarali właściciela psa mandatem w kwocie 500 złotych za niezachowanie ostrożności przy trzymaniu psa, które swoim zachowaniem stworzyło niebezpieczeństwo dla zdrowia człowieka.
Pamiętajmy!
Posiadanie psa wiąże się z obowiązkami, jakie nakłada prawo na właściciela czworonoga. Należy pamiętać, że za zachowanie psa zawsze odpowiada jego właściciel. Obowiązek ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia nakłada bowiem na właściciela art. 77 kodeksu wykroczeń:
§ 1. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.
§ 2. Kto dopuszcza się czynu określonego w § 1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.
Niezachowanie ostrożności przy trzymaniu psa może doprowadzić do wyrządzenia szkody dziecku czy osobie dorosłej. Często zdarzają się też uszkodzenia rzeczy przez zwierzę. W zależności od skutków takiego niewłaściwego trzymania czworonoga – właściciela może też spotkać mniej lub bardziej surowa odpowiedzialność karna wynikająca z art. 156 kodeksu karnego.
Kolejną ważną kwestią jest wyprowadzanie psów do lasu. Bardzo częstą praktyką stosowaną przez właścicieli psów jest puszczanie ich wolno po lesie. I tą kwestię regulują przepisy kodeksu wykroczeń, a w szczególności art. 166:
Kto w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi:
- z polowaniem,
- ze szkoleniem psów będących zwierzętami wykorzystywanymi do celów specjalnych w rozumieniu art. 4 katalog pojęć ustawowych pkt 20 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2023 r. poz. 1580), albo ich udziałem w akcji ratowniczej, w działaniach poszukiwawczych lub w działaniach związanych z ochroną granicy państwowej lub zapewnieniem bezpieczeństwa i porządku publicznego,
- ze szkoleniem psów ratowniczych albo ich udziałem w akcji ratowniczej prowadzonej przez podmioty uprawnione do wykonywania ratownictwa na podstawie przepisów odrębnych,
podlega karze grzywny albo karze nagany.
Policjanci apelują do właścicieli czworonogów o odpowiedzialne postępowanie ze zwierzętami i odpowiednią opiekę nad nimi. Jeżeli jesteś właścicielem psa pamiętaj, że brak wyobraźni może doprowadzić do tragedii!