Wiadomości

Zostań jednym z nas – czyli kryminalnym albo dochodzeniowcem

Data publikacji 24.04.2024

Śledczy, dochodzeniowcy, kryminalni – tak zwykło się mówić o policjantach zajmujących się zwalczaniem przestępczości o charakterze kryminalnym. Ich głównym celem jest ujawnianie i zwalczanie przestępczości, gromadzenie informacji o sprawcach przestępstw, zbieranie dowodów, zatrzymywanie sprawców oraz pociągnięcie ich do odpowiedzialności karnej. Mimo, że są niewidoczni w terenie, to pełnią jedną z najbardziej odpowiedzialnych służb w Policji. Jeśli interesuje Cię taka służba złóż dokumenty i zostań jednym z nas!

Wstępując do służby w Policji zazwyczaj pierwsze szlify zdobywamy w pionie prewencyjnym. Jednak z czasem każdy funkcjonariusz ma możliwości dalszego awansu i rozwoju zawodowego. Spostrzegawczość, dociekliwość, trafne wnioskowanie i podejmowanie właściwych decyzji na miejscu interwencji, a także umiejętności prawidłowego wykonywania czynności związanych z procesem z pewnością szybko zostaną zauważone przez przełożonych. Takie predyspozycje są wysoce cenione w służbie policjanta z wydziału dochodzeniowo-śledczego i wydziału do walki z przestępczością gospodarczą.

Ci funkcjonariusze muszą nieustannie zgłębiać i aktualizować swoją wiedzę z zakresu postępowania karnego i poznawać orzecznictwo sądów. Ich praca jest obwarowana terminami przesłuchań i szeregiem innych czynności, jakie wynikają z kodeksu postępowania karnego. W tych wydziałach nie ma miejsca na bałagan, trzeba być obowiązkowym i zdyscyplinowanym. Pomiędzy czynnościami, które są zaplanowane do prowadzonych już spraw, każdy dochodzeniowiec uczestniczy również w procesowej obsłudze zdarzeń. Nigdy nie wiadomo, co wydarzy się w danym dniu. I to jest właśnie swoista cecha pracy w tych wydziałach. Są tacy, dla których jest to dodatkowa motywacja do codziennego przychodzenia do służby.

Co należy do obowiązków funkcjonariusza tzw. dochodzeniówki na miejscu zdarzenia? Jest on odpowiedzialny za całościowe jego zabezpieczenie, wykonanie oględzin, czasem też z udziałem biegłego z danej dziedziny, a także odpowiada on za przesłuchanie świadków. To praca trudna i odpowiedzialna, gdzie swoim podpisem potwierdzamy podjęte decyzje w danej sprawie. Aby móc wykonywać takie czynności samodzielnie potrzeba nie tylko wiedzy kodeksowej, ale i praktyki pod okiem doświadczonego policjanta, który zawsze posłuży radą i fachową wiedzą.

Natomiast kryminalni prowadzą działania operacyjno–rozpoznawcze. Przenikają oni do środowiska przestępczego i zdobywają dowody umożliwiające „rozliczenie” sprawców z ich działalności. To policjanci, którzy biorą udział w działaniach i zatrzymują przestępców. Prowadzą oni również poszukiwania osób zaginionych oraz tych, które ukrywają się przed wymiarem sprawiedliwości.

Co ważne, funkcjonariusze z wszystkich tych wydziałów ściśle ze sobą współpracują.

Jeśli interesuje Cię taka służba nie zwlekaj i złóż dokumenty! Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej: https://dobor.pomorska.policja.gov.pl/. Tam też możesz złożyć swoją aplikację i dowiedzieć się o wymaganiach oraz procedurze rekrutacyjnej.

  • Na zdjęciu zatrzymany mężczyzna, który siedzi przed biurkiem w pomieszczeniu służbowym. Obok niego stoi policjant w stroju cywilnym i z założoną na ramieniu opaską z napisem POLICJA. Na zdjęciu widać tylko fragment sylwetki policjanta
  • Na zdjęciu pokazana jest czynność pobierania linii papilarnych od zatrzymanej osoby przez policjantkę w stroju cywilnym i z założonymi niebieskimi rękawiczkami.
Powrót na górę strony