Wiadomości

Chciał zrobić mamie na złość, dlatego zadzwonił na Policję

Data publikacji 22.04.2024

Policjanci przypominają! Na numer alarmowy 112 dzwonimy tylko, gdy zaistniała sytuacja stwarza zagrożenie dla życia, zdrowia ludzkiego lub mienia. Wykonywanie bez potrzeby i uzasadnienia połączeń na ten lub inne numery alarmowe powoduje blokowanie linii osobom, które mogą potrzebować natychmiastowej pomocy. Zgodnie z art. 66 kodeksu wykroczeń za bezpodstawne wezwanie służb ratunkowych grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo kara grzywny do 1.500 złotych. Jeżeli wykroczenie spowodowało niepotrzebną czynność można orzec nawiązkę do wysokości 1.000 złotych.

W sobotę wieczorem sopoccy policjanci interweniowali w jednym z mieszkań na terenie miasta. Z informacji, jaką przekazał 24-latek operatorowi numeru 112 wynikało, że znajomy dobija się do jego mieszkania, jest natarczywy, a on nie może sobie z nim poradzić. Na miejsce od razu pojechali policjanci patrolówki, którzy w lokalu nie zastali 24-latka i jego znajomego, a tylko matkę zgłaszającego. Kobieta oświadczyła mundurowym, że spodziewała się funkcjonariuszy, bo syn z kolegą urządzili sobie libację w mieszkaniu, poprosiła ich o spokój i opuszczenie lokalu, a gdy to nie pomogło zagroziła wezwaniem Policji. W odpowiedzi usłyszała od syna, że on zrobi to pierwszy, a ona niech się męczy i tłumaczy. Następnie syn z kolegą opuścili mieszkanie.

Wychodzący z bloku policjanci zauważyli chowającego się za wiatą śmietnikową młodego mężczyznę, który spożywał alkohol. Był to 24-letni syn kobiety. Mężczyzna oświadczył mundurowym, że zrobił mamie na złość, bo ta robi mu awantury. Gdy policjanci poinformowali 24-latka, że nakładają na niego mandat karny w wysokości 500 złotych za bezpodstawne wezwanie Policji, ten odmówił jego przyjęcia, stał się agresywny i zaczął przeklinać. Teraz 24-letni sopocianin odpowie przed sądem nie tylko za bezpodstawne wezwanie Policji, ale również za spożywanie alkoholu i używanie nieprzyzwoitych słów w miejscu publicznym.

Pamiętajmy! Na numer alarmowy 112 dzwonimy tylko w uzasadnionych przypadkach - gdy zaistniała sytuacja stwarza zagrożenie dla życia, zdrowia ludzkiego lub mienia. Wykonywanie bez potrzeby i uzasadnienia połączeń na ten lub inne numery alarmowe powoduje blokowanie linii osobom, które mogą potrzebować natychmiastowej pomocy. Za bezpodstawne wezwanie służb ratunkowych zgodnie z art. 66 Kodeksu wykroczeń sprawca podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo karze grzywny do 1.500 złotych. Jeżeli wykroczenie spowodowało niepotrzebną czynność można orzec nawiązkę do wysokości 1.000 złotych.

  • Na zdjęciu oficer dyżurny przy biurku, który trzyma przy uchu słuchawkę i rozmawia przez telefon. Zdjęcie archiwalne
Powrót na górę strony