Wiadomości

Mowa nienawiści - Czy Ciebie dotyka?

Data publikacji 12.04.2024

Hejt to jedna z form cyberprzemocy, której sprzyja poczucie anonimowości i przede wszystkim rozwój technologii. Czym służy internetowa przemoc? Chyba tylko jednemu - wyrządzeniu krzywdy osobie, w którą jest wymierzona. Po co rozmawiać, czy warto używać argumentów, czy w ogóle warto się rozwijać… czy tak ma wyglądać współczesny świat?

Hejt to nic innego jak wyrażanie negatywnych, pełnych pogardy opinii na temat innych osób w Internecie. Zjawisko zatacza coraz szersze kręgi, bo hejterzy czują się w Internecie anonimowi. Co więcej, informacje w sieci rozprzestrzeniają się błyskawicznie i mogą dotrzeć do bardzo szerokiego grona odbiorców. To wszystko zachęca niektórych ludzi do obrażania innych w taki sposób, w jaki nie odważyliby się zrobić tego w realnym życiu. Powyższy tekst to tylko urywek rozważań, które sopoccy policjanci podejmują podczas spotkań z młodzieżą i dziećmi, bo to właśnie oni są najbardziej narażeni na hejt i jego skutki. Młode ofiary hejtu reagują bardzo emocjonalnie, nie radzą sobie z problemem, a w skrajnych przypadkach i bez odpowiedniego wsparcia sytuacje mogą mieć tragiczne skutki.

Mowa nienawiści przyjmuje różne formy. Pamiętajmy, że znieważanie, grożenie czy nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość jest zabronione i zgodnie z kodeksem karnym podlega karze.

Policjanci z Sopotu podczas spotkań z uczniami szkół podstawowych i ponadpodstawowych poruszają aspekty prawne dotyczące cyberprzemocy. Informują, czym jest hejt i jakie formy może on przybierać oraz przypominają, jak reagować na mowę nienawiści w wirtualnym świecie. Dużo uwagi poświęcają zagadnieniu dotyczącego konsekwencji prawnych w przypadku wpisów czy komentarzy pełnych nienawiści i agresji wobec drugiej osoby. Ponadto informują, co zrobić i gdzie zgłosić się po pomoc w przypadku, gdy będą świadkami lub ofiarami tego typu zjawiska.

Gdy dotyka Ciebie mowa nienawiści zgłoś to organom ścigania. Jeśli widzisz, że komuś dzieje się coś złego i wiesz, że jego życie i zdrowie jest zagrożone, zadzwoń na numer alarmowy 112. Pamiętaj, w takich sytuacjach ogromne znaczenie ma czas.

Wsparcie można uzyskać też tu:

  • 116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
  • 800 100 100 – telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci
  • 800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
  • 800 119 119 – telefon i czat zaufania dla dzieci i młodzieży
  • 690 538 228 – sopocki telefon wsparcia dzieci i młodzieży
  • 116 123 – telefon zaufania dla dorosłych

 

 

  • Na zdjęciu pomieszczenie klasowe, gdzie policjantka rozmawia z uczniami siedzącymi w ławkach
Powrót na górę strony