Wysokie mandaty dla mężczyzn, którzy nietrzeźwi kierowali hulajnogami elektrycznymi
Trwa policyjna akcja informacyjno-edukacyjna „Jednośladem bezpiecznie do celu". Skierowana jest ona do użytkowników jednośladów, a więc dotyczy też hulajnóg elektrycznych. Przypominamy, że hulajnoga elektryczna jest pojazdem, a jej użytkownik to kierujący i wiążą się z tym zarówno przywileje, jak i obowiązki. Zgodnie z przepisami zabrania się m.in. kierowania hulajnogą po alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu. Przekonali się o tym 21-latek z Gdańska i 23-latek z Elbląga, którzy za jazdę hulajnogą w stanie nietrzeźwości zostali ukarani mandatami w kwocie 2500 złotych.
W ostatnim czasie hulajnogi elektryczne stały się bardzo popularne, zwłaszcza w miastach. Zyskały nawet skróconą nazwę i mówi się na nie e-hulajnogi. Przypominamy, że hulajnoga elektryczna jest pojazdem, a jej użytkownik to kierujący i wiążą się z tym zarówno przywileje, jak i obowiązki.
Bardzo ważne jest, aby osoby poruszające się na e-hulajnogach korzystały z właściwych części drogi. Kierujący tym pojazdem jest obowiązany jechać drogą dla rowerów lub pasem ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. W przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów powinien jechać po jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h. Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego hulajnogą elektryczną jest dozwolone wyjątkowo. Tylko wtedy, gdy zgodnie z przepisami, pojazdy po jezdni poruszają się z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów. Hulajnogą elektryczną po chodniku należy jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu.
Przepisów związanych z użytkowaniem hulajnóg elektrycznych jest znacznie więcej. Zgodnie z nimi kierującemu hulajnogą elektryczną zabrania się m.in.:
- kierowania w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu,
- przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku,
- czepiania się pojazdów.
8 kwietnia po godzinie 3.00 nad ranem patrol sopockiej drogówki na ulicy Chrobrego zatrzymał do kontroli dwóch młodych mężczyzn, którzy kierowali hulajnogami elektrycznymi. Funkcjonariusze od razu poczuli od nich silny zapach alkoholu, a badanie trzeźwości wykazało, że są nietrzeźwi. Alkomat pokazał u 21-latka z Gdańska około promila alkoholu, natomiast 23-latek z Elbląga miał blisko 0,8 promila alkoholu. Policjanci udaremnili im dalszą jazdę i za popełnione wykroczenie ukarani ich mandatami w wysokości 2500 złotych.
Apelujemy o korzystanie z drogi w sposób rozsądny i zgodny z przepisami prawa! Każdy, kto ma zamiar jeździć hulajnogami elektrycznymi koniecznie powinien zapoznać się z przepisami obowiązującymi na drogach.