Wiadomości

Ukradli plecak z kartami płatniczymi, którymi później płacili zbliżeniowo

Data publikacji 08.02.2024

Kryminalni z Sopotu zatrzymali dwoje mieszkańców powiatu gdańskiego. 20-letnia kobieta i jej 31-letni partner ukradli w Sopocie plecak z zawartością kart płatniczych, a następnie przy pomocy tych kart 10 razy płacili zbliżeniowo w sklepach na terenie Gdańska i powiatu gdańskiego, a także usiłowali wykonać jeszcze cztery takie płatności. Wczoraj podejrzani usłyszeli zarzuty za kradzież i kradzieże z włamaniem, a prokurator zastosował wobec nich dozór policyjny. 31-letni sprawca za swoje czyny odpowie w warunkach recydywy.

Pod koniec stycznia 2024 roku do policjantów z Sopotu zgłosił się 30-letni mężczyzna i powiadomił, że został okradziony. Z ustaleń funkcjonariuszy wynikało, że zostawił on plecak w przedsionku lokalu, w którym odbywały się zajęcia sportowe i w czasie, gdy ćwiczył, ktoś ukradł mu ten plecak. Pokrzywdzony przekazał też, że w plecaku znajdowały się dokumenty, odzież, drobne przedmioty oraz cztery karty płatnicze, za pomocą których ktoś tego samego dnia 10 razy płacił zbliżeniowo w sklepach na terenie Gdańska i powiatu gdańskiego. Do tego sprawca próbował jeszcze wykonać cztery takie płatności. 30-latek wycenił łącznie straty na blisko 2.500 złotych.

Policjanci przyjęli zawiadomienie od pokrzywdzonego i do działań natychmiast włączyli się kryminalni. Na podstawie analizy zapisów kamer monitoringu i zdobytych informacji bardzo szybko ustalili oni tożsamość sprawców. Okazało się, że za kradzieżą i kradzieżami z włamaniem stoi 20-letnia mieszkanka powiatu gdańskiego oraz jej 31-letni partner. Mężczyzna to recydywista, wcześniej już karany i odbywający wyrok pozbawienia wolności za podobne przestępstwa. W miniony wtorek kryminalni z Sopotu zapukali do domu w powiecie gdańskim, gdzie przebywali podejrzani. Byli oni zaskoczeni widokiem policjantów. W rozmowie od razu przyznali się do przestępstw i oświadczyli, że skradzionymi kartami płacili zbliżeniowo m.in. za papierosy, wkłady do papierosów czy czapkę zimową.

Zatrzymani zostali przewiezieni do sopockiej komendy i trafili do policyjnej celi. Na podstawie zebranych dowodów usłyszeli już 15 zarzutów dotyczących kradzieży z włamaniem i kradzieży. 31-letni podejrzany zarzuty te usłyszał w warunkach recydywy. Wczoraj zatrzymanych przesłuchał prokurator i dodatkowo zastosował wobec nic dozór policyjny polegający na obowiązkowym stawiennictwie w jednostce Policji oraz zakazie opuszczania kraju.

Przypominamy! Płatność zbliżeniowa cudzą kartą to przestępstwo kradzieży z włamaniem. Sprawca pokonując zabezpieczenie elektroniczne włamuje się do systemu elektronicznego i kradnie pieniądze stanowiące płatność. Za kradzież z włamaniem grozi do 10 lat pozbawienia wolności, a popełnienie tego czynu w warunkach recydywy zagrożone jest karą do nawet 15 lat więzienia. Za kradzież grozi do 5 lat pozbawienia wolności, a w warunkach recydywy – do 7 lat i 6 miesięcy więzienia.

  • Na zdjęciu policjant w stroju cywilnym z założoną na ramieniu opaską z napisem POLICJA, a obok niego stoi zatrzymana kobieta.
  • Na zdjęciu policjant w stroju cywilnym z założoną na ramieniu opaską z napisem POLICJA, a obok niego siedzi na krzśle zatrzymany mężczyzna
  • Na zdjęciu czapka zimowa, która trzymana jest w dłoniach z założonymi niebieskimi rękawiczkami
Powrót na górę strony