Wiadomości

Dzień Bezpiecznego Internetu 2024

Data publikacji 06.02.2024

Dziś obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Inicjatywa ma na celu promocję bezpiecznych zasad korzystania z sieci oraz przypomnienie internautom o czyhających na nich zagrożeniach. Sopoccy policjanci włączyli się w promocję bezpieczeństwa online i przeprowadzają działania na rzecz budowania właściwych postaw w cyfrowym świecie.

6 lutego 2024 roku w wielu krajach obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Został on ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach programu "Safer Internet", a jego celem jest przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania Internetu.

W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu organizowany jest przez Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Co roku organizatorzy zachęcają inne podmioty do realizowania w lutym lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów. Sopoccy policjanci czynnie włączyli się do tej inicjatywy. W ramach prowadzonych działań, w tym m.in. programu profilaktycznego „Bezpieczny nastolatek w świecie cyfrowym”, mundurowi spotykają się z dziećmi, młodzieżą, rodzicami oraz pedagogami i omawiają tematykę bezpiecznego korzystania z Internetu, zagrożeń czyhających na nich oraz konsekwencji zachowań niezgodnych z prawem, do których dochodzi w przestrzeni wirtualnej.

Z okazji obchodów DBI 2024 przygotowano lekcje online lub webinary, które są dostępne za pośrednictwem strony https://www.saferinternet.pl/dbi/webinary.html. Działania ukierunkowane są na zwiększanie wiedzy w zakresie profilaktyki zagrożeń online i edukacji cyfrowej, a ich kalendarz zaplanowano do końca marca 2024 roku. Uroczysta gala Dnia Bezpiecznego Internetu 2024 odbędzie się stacjonarnie w dniu 6 lutego br. w Warszawie, jednak każdy może w niej uczestniczyć online.

Informacje szczegółowe, konspekty lekcji i materiały edukacyjne znajdują się na stronie internetowej https://www.saferinternet.pl/.

Powrót na górę strony