Dzięki zdecydowanym działaniom 92-latek trafił do szpitala. Ty także reaguj i nie bądź obojętny!
Umówili się na wspólne zakupy, ale gdy 92-latek nie otwierał drzwi i nie odbierał telefonu, opiekujący się nim mężczyzna zadzwonił na numer alarmowy 112. Zgłaszający był przekonany, że senior przebywa w mieszkaniu i mogło mu się coś stać. Z pomocą strażaków policjanci dostali się do mieszkania i tam znaleźli 92-latka. Starszy pan nie mógł wstać z łóżka, a wezwana na miejsce załoga karetki pogotowia zdecydowała o konieczności jego hospitalizacji. Nie bądźmy obojętni i reagujmy. Zwróćmy uwagę na sąsiadów, zwłaszcza tych samotnych oraz starszych i sprawdźmy, czy nie potrzebują pomocy.
W weekend sopoccy policjanci dostali zgłoszenie, że w jednym z mieszkań przebywa senior, któremu mogło się coś stać. Skierowani na miejsce funkcjonariusze spotkali zgłaszającego, który opiekuje się 92-latkiem. Przekazał on policjantom, że razem z seniorem umówili się na zakupy, ale starszy pan nie otwiera drzwi ani nie odbiera telefonu. Zazwyczaj informował on o wyjazdach czy wyjściach, dlatego zgłaszający był przekonany, że seniorowi coś się stało i zadzwonił na numer alarmowy 112. Z pomocą strażaków policjanci dostali się przez okno do mieszkania i tam znaleźli 92-latka. Leżał on na łóżku i nie mógł wstać. Wezwana na miejsce załoga karetki pogotowia przebadała seniora i zdecydowała o konieczności jego hospitalizacji.
W ostatnich dniach funkcjonariusze sopockiej komendy interweniowali również wobec 57-latka, który był nietrzeźwy i leżał na chodniku. Alkomat pokazał u niego 3 promile alkoholu. Mężczyzna został przebadany przez załogę pogotowia ratunkowego i gdy ustalono, że nie wymaga on hospitalizacji, funkcjonariusze doprowadzili go do miejsca zamieszkania i przekazali pod opiekę rodziny. Policjanci z Sopotu na bieżąco dostają też zgłoszenia o osobach bezdomnych, które między innymi leżą na klatkach schodowych. Za każdym razem policjanci przekazują im informacje o instytucjach pomocowych i oferują pomoc w dostaniu się do nich. Gdy stwierdzają, że ich życie i zdrowie jest zagrożone, policjanci pilnie wzywają załogę pogotowia ratunkowego i udzielają pomocy osobom do czasu przyjazdu karetki.
Apelujemy do wszystkich o zwracanie szczególnej uwagi na osoby starsze czy też chore, które niejednokrotnie mieszkają samotnie i z różnych powodów mogą potrzebować pomocy oraz opieki. Sprawdźmy, czy mają oni opiekę i są przygotowani do zimy, czy mają opał i jedzenie. Nie przechodźmy też obojętnie obok kogoś, komu może grozić wychłodzenie, a nawet śmierć.
Informacje o osobach bezdomnych i starszych potrzebujących pomocy zgłaszajmy następującym instytucjom:
• Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie - ul. Kolejowa 14, 81-835 Sopot, tel. (58) 551 17 10,
• Straż Miejska w Sopocie, tel. alarmowy 986,
• Policja, tel. alarmowy 112 lub bezpośrednio do dyżurnego sopockiej komendy tel. 47 74 26 222.
Nie bądźmy obojętni i reagujmy! Funkcjonariusze sprawdzą każdy sygnał.