Niskie temperatury szczególnie niebezpieczne dla bezdomnych
Na dworze niskie temperatury. Sopoccy policjanci przypominają, że jest to ciężki okres dla osób nietrzeźwych, bezdomnych, samotnych, a także schorowanych narażonych na wychłodzenie organizmu. Dziś rano, dzięki sygnałowi od świadka, do szpitala trafił wyziębiony 42-latek, który nietrzeźwy leżał w wiacie.
Dziś rano sopoccy policjanci dostali zgłoszenie, że w okolicy pasa nadmorskiego w jednej z wiat na betonie leży pijany mężczyzna, który przykryty jest kołdrą. Skierowani na miejsce policjanci potwierdzili zgłoszenie. Funkcjonariusze odnaleźli w wiacie 42-latka, który był w stanie upojenia alkoholowego. Mężczyzna był też mocno wyziębiony, a do tego nie orientował się co do czasu i miejsca. Wezwana na miejsce załoga karetki pogotowia przebadała go i stwierdziła potrzebę jego hospitalizacji. Dzięki sygnałowi od świadka 42-latek trafił do szpitala.
Pamiętajmy! Jednym z najczęstszych, a zarazem najbardziej mylnych mitów jest ten, że na rozgrzewkę najlepszy jest alkohol. To nieprawda. Faktycznie przez chwilę osoba spożywająca alkohol czuje ciepło, to jednak za chwilę jej organizm jest jeszcze bardziej narażony na wyziębienie. Dużym niebezpieczeństwem jest wychodzenie na zewnątrz będąc pod wpływem alkoholu. Wystarczy chwila nieuwagi, śliska, nierówna nawierzchnia i można się potknąć, wywrócić i nie mieć siły się podnieść. Policjanci apelują! Nie przechodźmy obojętnie obok osób po alkoholu podczas mrozów. Pamiętajmy, że wymagają one od nas szczególnej pomocy.
Zimową porą na wychłodzenie organizmu są też narażone osoby starsze i samotne, które z różnych przyczyn nie mogą poradzić sobie z codziennymi czynnościami, jak chociażby z napaleniem w piecu, by ogrzać mieszkanie. Dzielnicowi apelują! Jeśli znamy kogoś starszego, żyjącego samotnie nie wstydźmy się sprawdzić i zapytać, czy potrzebuje naszej pomocy. Należy pamiętać, że są ośrodki i placówki, w których taka osoba otrzyma opiekę i będzie bezpieczna. Dla osób starszych także poruszanie się po drogach, ścieżkach czy śliskiej albo nierównej nawierzchni może być niebezpieczne.
Nie bądźmy obojętni na potrzeby drugiego człowieka! Informacje o osobach bezdomnych i starszych potrzebujących pomocy zgłaszajmy następującym instytucjom:
• Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie - ul. Kolejowa 14, 81-835 Sopot, tel. (58) 551 17 10,
• Straż Miejska w Sopocie, tel. alarmowy 986,
• Policja, tel. alarmowy 112 lub bezpośrednio do dyżurnego sopockiej komendy tel. 47 74 26 222.
Pamiętajmy, że nasze zgłoszenie może uratować komuś życie.