Wiadomości

Zastanawiałeś się na czym polega praca dochodzeniowca albo kryminalnego? Może to właśnie będzie Twoja ścieżka zawodowa

Data publikacji 13.11.2023

Śledczy, dochodzeniowcy, kryminalni – tak zwykło się mówić o policjantach zajmujących się zwalczaniem przestępczości o charakterze kryminalnym. W sopockiej komendzie wydziały: kryminalny, dochodzeniowo–śledczy czy do walki z przestępczością gospodarczą podzielone są na odrębne zespoły. To między innymi zespół do walki z przestępczością narkotykową, operacyjno-rozpoznawczy, przeciwko życiu i zdrowiu, mieniu czy zespół techniki kryminalistycznej. Jeśli interesuje Cię taka służba złóż dokumenty i zostań jednym z nas.

Głównym zadaniem funkcjonariuszy z wydziału kryminalnego, dochodzeniowo–śledczego i z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą jest ujawnianie i zwalczanie przestępczości o charakterze kryminalnym, gromadzenie informacji o sprawcach przestępstw, zabezpieczanie śladów i dowodów niezbędnych do wykrycia i zatrzymania sprawców oraz pociągnięcia ich do odpowiedzialności karnej. Ci policjanci zazwyczaj są nieumundurowani. Chociaż są niewidoczni w terenie to pełnią jedną z najbardziej odpowiedzialnych służb w Policji.

Kryminalni prowadzą działania operacyjno–rozpoznawcze, przenikają do środowiska przestępczego i zdobywają dowody umożliwiające „rozliczenie” sprawców z ich działalności. To policjanci, którzy biorą udział w działaniach i zatrzymują przestępców. Prowadzą również poszukiwania osób zaginionych oraz tych, które ukrywają się przed wymiarem sprawiedliwości. Dochodzeniowcy zajmują się stroną procesową. Ich podstawowym zadaniem jest prowadzenie dochodzeń lub śledztw, które mają na celu zgromadzenie materiału dowodowego przed przekazaniem go do prokuratury, a finalnie do sądu. Natomiast głównym zadaniem funkcjonariuszy z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą jest podejmowanie działań w zakresie rozpoznania, zapobiegania oraz zwalczania przestępczości gospodarczej i korupcyjnej. Policjanci tego wydziału pracują w dwóch zespołach: dochodzeniowo-śledczym i operacyjno-rozpoznawczym.   

Funkcjonariusze wszystkich tych wydziałów ściśle ze sobą współpracują. Wykonywane przez nich zadania wymagają odpowiednich kompetencji, doświadczenia i precyzji, gdyż np. czynności wykonane na miejscu zdarzenia mogą okazać się już później niemożliwe do odtworzenia. Duża odpowiedzialność spoczywa tu na technikach kryminalistyki, którzy ujawniają, zabezpieczają i utrwalają ślady przestępstw. Właściwie zabezpieczone przez nich materiały stanowią później kluczowy dowód w sprawie.

Wstępując do służby w Policji młody policjant zazwyczaj pierwsze szlify zdobywa w pionie prewencyjnym. Jednak z czasem każdy funkcjonariusz ma możliwość dalszego awansu i rozwoju zawodowego. Spostrzegawczość, dociekliwość, trafne wnioskowanie i podejmowanie właściwych decyzji na miejscu interwencji oraz umiejętności prawidłowego wykonywania czynności związanych z procesem z pewnością szybko zostaną zauważone przez przełożonych.

Jeśli interesuje Cię taka służba i spełniasz wymagania formalne nie zwlekaj i złóż dokumenty w Zespole do spraw Kadr i Szkolenia Komendy Miejskiej Policji w Sopocie przy ul. Armii Krajowej 112A. Może to właśnie na Ciebie czekamy. Chętnie odpowiemy też na pytania w kwestii rekrutacji – nr telefonu 47 74 26 298 lub 47 74 26 231 (czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 15:00). Komplet informacji o trwającej rekrutacji do Policji znajduje się też na stronie internetowej https://dobor.pomorska.policja.gov.pl/.

  • Na ciemnym tle trzech zamaskowanych policjantów z bronią.
Powrót na górę strony