Miał zarobić, a stracił ponad 20 tys. złotych
O tym, jak bardzo nieprzewidywalny i niebezpieczny jest rynek kryptowalut przekonał się już niejeden pokrzywdzony. W minionym tygodniu do sopockich policjantów zgłosił się 52-latek z Gdyni i powiadomił, że zamiast zysku na rynku kryptowalut stracił ponad 20 tys. złotych. Wszystko zaczęło się, gdy na koncie znajomego zobaczył posty dotyczące osiąganych zysków z handlu kryptowalutami i profil eksperta w tej dziedzinie…
19 października br. do sopockich policjantów zgłosił się 52-letni mieszkaniec Gdyni i powiadomił, że został oszukany na kwotę ponad 20 tys. złotych. Z informacji przekazanych przez mężczyznę wynikało, że obserwując na portalu społecznościowym konto znajomego zauważył pojawiające się posty o osiąganych zyskach z handlu kryptowalutami. Do tego znajomy polecał profil „eksperta” w handlu kryptowalutami. 52-latek zaczął obserwować profil „eksperta”, a ten do niego natychmiast napisał. Zanim jednak pokrzywdzony mu odpisał, najpierw za pośrednictwem portalu społecznościowego napisał wiadomość do kolegi, który umieścił posty o „ekspercie”. Gdy otrzymał odpowiedź, że wszystko jest bezpieczne, a osoba jest zaufana, odpisał „ekspertowi”.
52-latek uwierzył we wszystko, co pisał mu „ekspert” i zachęcony do inwestowania pieniędzy na rynku kryptowalut skorzystał z jego pomocy. Następnie instruowany przez niego ściągał wybrane aplikacje, zakładał konta i wpłacał pieniądze, by kupić bitcoiny, którymi dalej miał już operować „ekspert”. Gdy pokrzywdzony chciał wypłacić pierwsze pieniądze, okazało się, że nie może. Instruowany wykonywał kolejne przelewy pieniędzy, m.in. na opłaty i podatek, a mimo to dalej nie mógł wypłacić zarobionych pieniędzy. Z chwilą, gdy 52-letni mieszkaniec Gdyni dowiedział się, że konto jego znajomego na portalu społecznościowym zostało zhakowane zrozumiał, że został oszukany i stracił ponad 20 tys. złotych.
Sopoccy policjanci ostrzegają i apelują o zachowanie rozsądku przy transakcjach internetowych. Jeśli telefonicznie skontaktuje się z Tobą ktoś, kto:
- chce szybko uzyskać Twoje dane,
- oferuje Ci możliwość uzyskania szybkich i wysokich zysków dzięki inwestycji w kryptowaluty,
- chce zainstalować na Twoim komputerze program do zdalnego sterowania
zastanów się przez chwilę! Skontaktuj się w tej sprawie z kimś bliskim, znajomym, zachowaj ostrożność i nie daj się skusić atrakcyjną ofertą! Jeżeli podejrzewasz, że padłeś ofiarą oszustwa, skontaktuj się ze swoim bankiem oraz zawiadom Policję.
O tym powinniśmy wiedzieć i pamiętać:
- Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku kontaktów zdalnych (telefonicznych, za pośrednictwem wiadomości na portalach społecznościowych oraz e-mailowych) z osobami proponującymi świadczenie usług finansowych lub wykonanie transakcji finansowej. Dobrze jest zweryfikować tożsamość tych osób oraz prawdziwość deklarowanego celu kontaktu.
- Inwestowaniem powinny zajmować się osoby, które posiadają co najmniej minimalną wiedzę na temat technologii Blockchain, kryptowalut oraz powodów, które wpływają na jej zmienność.
- Nie powinniśmy przeznaczać na inwestycje więcej środków niż możemy aktualnie stracić.
- Przy podjęciu decyzji o inwestycji potencjalny podmiot, w który chcemy zainwestować środki finansowe, należy sprawdzić na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego oraz w miarę możliwości na stronach internetowych prowadzonych przez zagraniczne jednostki nadzoru nad rynkiem finansowym.
- Musimy wziąć pod uwagę również to, czy broker inwestycyjny jest nadzorowany przez Komisję Nadzoru Finansowego lub inny organ zagraniczny takiego nadzoru.
- Musimy zwrócić też uwagę na okoliczność, jaki jest cel inwestycji, czy inwestycja jest zabezpieczona, czy istnieje możliwość i sposób złożenia reklamacji na niezgodne z prawem działania.
- Należy zwrócić uwagę na jurysdykcję prawną emisji kryptowalut, która może nam utrudnić w przyszłości ewentualne składanie roszczeń odszkodowawczych lub skarg z tytułu nierzetelnej realizacji umów.
- Inwestorzy, którzy już posiadają kryptowaluty i kryptoaktywa powinni pamiętać o tym, aby nie udostępniać osobie nieupoważnionej dostępu do swojego klucza prywatnego.