Miał blisko 3 promile i kierował samochodem
W piątek wieczorem policjanci drogówki udaremnili dalszą jazdę 48-latkowi z Gdańska, który miał blisko 3 promile alkoholu i kierował samochodem. Funkcjonariusze elektronicznie zatrzymali mu prawo jazdy, a on sam oraz trzej kolejni mężczyźni i 44-letnia kobieta odpowiedzą przed sądem za kierowanie autem po alkoholu. Policjanci przypominają, od 1 października br. za jazdę pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi kara do nawet 3 lat pozbawienia wolności
Pomimo ciągłych apeli policjantów i tragicznych doniesień medialnych niestety wciąż są osoby, które po alkoholu wsiadają za kierownicę nie myśląc o tym, jak poważne zagrożenia powodują na drogach. W miniony piątek około godz. 20.30 policjanci ruchu drogowego na ul. Łokietka zatrzymali do kontroli kierowcę skody. Podczas rozmowy z 48-latkiem z Gdańska funkcjonariusze od razu wyczuli od niego silny zapach alkoholu, a badanie wykazało, że jest nietrzeźwy i ma 2,7 promila alkoholu. Stróże prawa udaremnili mu dalszą jazdę i elektronicznie zatrzymali jego prawo jazdy. Wkrótce gdańszczanin usłyszy też zarzut za popełnione przestępstwo i poniesie odpowiedzialność karną przed sądem.
Kolejną nietrzeźwą osobą, którą z ruchu wyeliminowali sopoccy stróże prawa, był 48-letni obywatel Gruzji. W sobotę nad ranem kierował on nissanem mając ponad 0,5 promila alkoholu. Funkcjonariusze zatrzymali mu prawo jazdy i na poczet przyszłej kary zabezpieczyli samochód, którym poruszał się. Natomiast dziś po północy policjanci drogówki zatrzymali do kontroli drogowej nietrzeźwą 44-lenią mieszkankę Hamburga. Okazało się, że kobieta kierowała mercedesem mając 1,2 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Mundurowi udaremnili dalszą jazdę 44-latce i zatrzymali jej prawo jazdy. 44-latka i 48-latek wkrótce usłyszą zarzuty i za swoje postępowanie odpowiedzą przed wymiarem sprawiedliwości.
Od piątku funkcjonariusze ruchu drogowego udaremnili dalszą jazdę również 32-letniemu mieszkańcowi Sztumu i 69-latkowi z Gdyni, którzy kierowali samochodami będąc po użyciu alkoholu.
Kierowco, włącz myślenie i bądź rozważny na drodze! Kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego to przestępstwo, za które grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Jazda samochodem po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka to wykroczenie, za które grozi kara aresztu albo grzywny nie niższa niż 2500 złotych i sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów.
Apelujemy, by nie stwarzać społecznego przyzwolenia dla osób, które siadają za kierownicą po alkoholu. Reagujmy, gdy widzimy takie sytuacje.