Policjanci radzą, jak zabezpieczyć działkę przed włamaniem
W sezonie jesienno–zimowym Policja notuje zwiększoną ilość włamań i kradzieży na terenie działek i ogródków działkowych. Mimo wzmożonych działań oraz współpracy z innymi służbami nadal dochodzi do przestępstw. Sopoccy policjanci przypominają, co robić, aby uniknąć ryzyka kradzieży i jak zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz rzeczy pozostawionych w altanach.
Złodzieje dostają się do domków wybijając szyby w oknach lub pokonując niestabilne zabezpieczenia drzwi. Wybierają te domki, które nie są zabezpieczone w sposób utrudniający im wejście. Włamywacze polują na dojrzałe warzywa, owoce, ale także elektronarzędzia i inne sprzęty służące do prac ogrodowych. Łupem sprawców padają głównie firmowe narzędzia, sprzęt AGD i RTV, jak również odzież. Często do włamań dochodzi w weekendowe noce.
Policjanci apelują o wzmożoną czujność i odpowiednie zabezpieczenie posesji, aby ograniczyć do minimum ryzyko włamania i kradzieży.
Pamiętajmy!
- Wychodząc z domku czy altany należy dokładnie zamknąć drzwi i okna.
- Pod żadnym pozorem nie zostawiajmy kluczy pod wycieraczką, na parapecie czy w innej „kryjówce”.
- Najlepiej nie pozostawiajmy na widoku wartościowych przedmiotów i drogiego sprzętu.
- Dobrze jest sporządzić listę przechowywanych w altanie przedmiotów, zanotować ich cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne, a w miejscu niewidocznym oznakować sprzęt w sposób wiadomy tylko dla właściciela (w przypadku kradzieży łatwiej będzie rozpoznać i udowodnić, że przedmioty są naszą własnością).
- Niezastąpiona jest również sąsiedzka czujność - Zainteresujmy się nieznajomymi, którzy wchodzą na teren ogródków. Zwracajmy uwagę na hałasy, wynoszenie mebli lub sprzętów przez obce osoby, którym nie towarzyszy nikt ze znanych nam sąsiadów.
- Opuszczając na dłużej swój ogródek działkowy nie zostawiajmy widocznych oznak swojej nieobecności, np. poprośmy sąsiada, by w miarę możliwości skosił nam trawę.
- Nie zapominajmy, że złodziej może wejść na działkę także wtedy, gdy przebywają na niej działkowicze i korzystając z okazji niepostrzeżenie ukraść pozostawione w otwartych altanach torebki, telefony czy portfele.
Gdy mimo zachowania wszystkich środków ostrożności zorientujemy się, że w naszej altanie doszło do włamania czy kradzieży nie dotykajmy niczego, opuśćmy pomieszczenie i o zaistniałym fakcie poinformujmy Policję. Sprawdzenie, co zginęło lub co zostało uszkodzone może spowodować zatarcie śladów, które pozostawił przestępca i może to w dużym stopniu utrudnić pracę policjantów w ustaleniu sprawcy.
Funkcjonariusze apelują również o niezwłoczne przekazywanie Policji wszelkich informacji na temat osób oferujących sprzedaż elektronarzędzi niewiadomego pochodzenia, a w szczególności, gdy mamy podejrzenia, że oferowane przedmioty mogą pochodzić z przestępstwa.